Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концертмайсторката на Хамбургската държавна филхармония

Йоанна Каменарска се завърна в Хасково 19 години след като спечели конкурса "Проф. Недялка Симеонова"

Цигуларката беше в журито и участва в концерт

Йоанна Каменарска

Йоанна Каменарска е гордост за българската цигулкова школа. 10-годишна е, когато започва да се изявява с Филхармония "Пионер" и още като ученичка в Националното музикално училище разбира от опит отговорността на това да си лидер на оркестър.

В София учи цигулка при проф. Йосиф Радионов. През 1995 г. печели две специални награди в майсторски клас на легендарния Руджеро Ричи в Берлин и той я кани да продължи образованието си в неговия клас в университета “Моцартеум” - Залцбург. 

Става концертмайстор първо на Симфоничния оркестър на Северногерманското радио, а след това и на Хамбургския държавен филхармоничен оркестър. Тя е първата жена концертмайстор в Хамбург, а през 2021 г. работи активно с Камерата Хамбург, в концертите на която често е солист и диригент.

Йоанна Каменарска и проф. Йосиф РадионовНа родна сцена Йоанна Каменарска изнася камерни рецитали, свири и като солистка на оркестри. Наскоро участва в честването на 70-годишнината на учителя си - проф. Йосиф Радионов, организирано от Софийската филхармония. Също през септември, в дуо с пианистката Надя Димитров свири на откриването на есенното издание на "Дни на музиката в Балабановата къща". 

През октомври цигуларката пристигна в Хасково за участие в журито на Международния конкурс за цигулари в рамките на 46. Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ и солира на Хасковския камерен оркестър под диригентството на Цанислав Петков в Концерт за цигулка от Бетовен. Тя споделя, че много неща са се променили от времето преди 19 години, когато самата тя печели състезанието, и е доволна да се срещне с много талантливи млади цигулари, амбицирани също да успеят.

Ден след края на конкурса Каменарска участва и в концерт в Софийската градска художествена галерия с музика от български композиторки, създадена специално за духовия квинтет "Пилекадоне".

Интересни подробности за всички тези свои ангажименти в България и за работата си с Камерата Хамбург през тази година Йоанна Каменарска разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25