Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полша не възнамерява да поднови договора си с "Газпром"

Газопреносна инсталация от Северен поток
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кризата с цените на природния газ накара все повече държави да обърнат поглед към ядрената енергия като транзитна, докато не се постигне въглеродна неутралност през 2050 година в Европейския съюз. Полша не прави изключение, но за разлика от дипломатичния брюкселски тон Варшава използва остра реторика спрямо Русия, която е основният играч в този баланс на търсене и предлагане на синьо гориво. Нещо повече – зависимата от въглищна енергия Полша възнамерява да не поднови дългосрочния си договор за доставки на природен газ от „Газпром“, благодарение на който тя успява именно сега да премине малко по-леко през кризата с рекордните цени на енергоносителите. 

Руският президент Владимир Путин нареди на „Газпром“ да увеличи природния газ в европейските си хранилища – тази информация фокусира вниманието в цяла Европа, която страда от недостатъчните количества синьо гориво, високата цена и почти изчерпаните запаси от ключовата суровина. Традиционно скептичната към Москва Полша, където в момента текат рокади в кабинета и която бе осъдена да плаща по един милион евро дневно заради погазването на върховенството на закона, има своя гледна точка към газовата криза:

"С маньоврите си „Газпром“ реагира на условията на Германия, свързани с проекта „Северен поток“ 2. Няма необходимост от него, тъй като съществуват тръбопроводи през Украйна и Ямал, които се използват с капацитет от 40 – 50%. Ако руснаците искат да доставят допълнителни количества, те могат да го направят през съществуващата инфраструктура". Това Коментира Пьотър Наимски, държавен секретар и упълномощен представител на полското правителство по въпросите на стратегическата енергийна инфраструктура.

"Те искат „Северен поток“ 2 да бъде изключение от европейските регулаторни правила. Това подкопава доверието между страните – членки. Руснаците използват проекта, за да маневрират в европейската политика". 

Думите на Наимски идват десетина дни, след като стана ясно, че „Газпром“ е резервирал около една трета от предлагания допълнителен капацитет за транзит на газ по тръбата Ямал - Европа през Полша за ноември и не е резервирал никакви обеми през Украйна. Тази информация изстреля допълнително цените на синьото гориво нагоре:

"Украинците не купуват газ директно от „Газпром“, а си го набавят през реверсивните връзки. Въпросът е, че те се нуждаят от този поток от изток на запад, който минава през страната им". 

Според Наимски промяната в руското поведение спрямо европейските доставки се дължи на казусите около този проект, макар и много анализатори да са на мнение, че натискът идва по-скоро заради скептицизма на Европа към дългосрочните договори с руския газов доставчик. Полша е една от държавите, които в момента имат такъв, но не възнамеряват да го подновят:

"Договорът ни с „Газпром“ изтича догодина на 31 декември. Имаме възможност да покрием 100% от необходимите количества внос, най-вече чрез терминала за втечнен природен газ от Норвегия".

В дългосрочен план, Полша възнамерява да построи ядрена централа. Обсъждат се два варианта за площадка, а най-вероятно технологията ще бъде американска. Изчисленията показват, че към средата на 40-те години на 21-ви век централата трябва да е в експлоатация и да осигурява между 20 и 25 % от необходимата електроенергия. Около една трета от микса трябва да идва от възобновяеми източници, основно вятърни централи. Какво би станало, ако плановете не се осъществят?

"Задавате ми въпрос за тактиката при трансформацията, а аз продължавам да настоявам, че трябва да запазим баланса при електроенергията за всеки предсказуем гигават от нея. Това трябва да се случва паралелно – когато се откажем от един гигават, трябва да го заменим. Ние трябва да направим промяната много плавно и по сигурен начин. Разбира се, става дума за строителство и има рискове, но те са навсякъде. Няма как да живеем без тях". Коментира Пьотър Наимски, държавен секретар и упълномощен представител на полското правителство по въпросите на стратегическата енергийна инфраструктура.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агенцията по безопасност на храните затвори магазин във Враца

Областната дирекция по безопасност на храните - Враца преустанови дейността на магазин в града, извършвал производствена дейност без регистрация. Проверката е извършена след подаден сигнал от граждани, съобщиха от Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ).  В резултат на проверката са възбранени и насочени за унищожаване общо 630..

публикувано на 08.02.25 в 13:04
Дейвид Лами

Лами: Плановете за съкращения в бюджета за международна помощ на САЩ може да са голяма стратегическа грешка

Плановете на Доналд Тръмп да направи драстични съкращения в бюджета за международна помощ на Съединените щати може да са "голяма стратегическа грешка", която позволява на Китай да се намеси и да засили глобалното си влияние, коментира британският външен министър Дейвид Лами в интервю за "Гардиън". Дейвид Лами предупреди, че собственият опит на..

публикувано на 08.02.25 в 12:55

Трима израелски заложници бяха освободени от "Хамас"

Пред много камери и след като бяха интервюирани от маскиран представител на групировката, заложниците бяха предадени на Червения кръст, в селището Дир ал Бадах, в Северна Газа. Случващото се там беше наблюдавано на живо и аплодирано от близки на заложниците и още стотици израелци събрали се в центъра на Тел Авив. На събитието в Газа освен..

публикувано на 08.02.25 в 12:48
Калоян Паргов

Какви са очакванията преди пленума на БСП?

Националният съвет на БСП се събра на пленум седмица преди провеждането на 51-вия конгрес на партията. Основна тема на заседанието се очаква да бъде организацията на висшия партиен форум. Конгресът трябва да се проведе следващата събота и неделя. Днес ще бъде засегната и темата за изборните документи за форума. Дора Янкова коментира за БНР..

публикувано на 08.02.25 в 12:30
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Докъде стигна процесът с българските шпиони в Обединеното кралство?

Преди две години - през февруари 2023-а - в Обединеното кралство бяха арестувани петима български граждани по подозрение, че шпионират в полза на Русия. Орлин Русев, смятан за ръководител на шпионската клетка, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов бяха изправени пред съда да отговарят по обвинения в следене на хора и опит..

публикувано на 08.02.25 в 12:05
Руски дрон, свален в Украйна

Украйна съобщи, че е била атакувана от 139 руски дрона

Украйна обяви, че през нощта е била обект на руски нападения със 139 дрона. Половината от тях са били свалени, но след подобна атака е имало пожар в жилищна сграда в североизточния украински град Суми. Вчера при руско въздушно нападение в Сумска област бяха убити трима души. Киев отрича Русия да е превзела град Торецк в Източна Украйна...

публикувано на 08.02.25 в 11:56

Кола и бус катастрофираха край Монтана, има жертва

Пътничка в автомобил e загинала при катастрофа край монтанското село Вирове. Шофьорът на колата е в тежко състояние в болницата в Монтана. Пътният инцидентът е станал преди обед в събота.  Станал е челен сблъсък между лек автомобил и микробус. И двете превозни средства са били с монтански регистрации.   Сигналът за катастрофата е получен..

публикувано на 08.02.25 в 11:55