Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 ученици и учители преписаха „Неделник” на Софроний Врачански

Един от преписите беше дарен на православния храм „Свети Три светители“ в Горна Оряховица

Ученици и учители дариха препис на „Неделника” на храм в Горна Оряховица
Снимка: Здравка Маслянкова

18 ученици и учители от Средното училище „Георги Измирлиев” в Горна Оряховица в продължение на 3 месеца преписаха на ръка 523 страници на първата новобългарска печатна книга - „Неделник” на Софроний Врачански, позната и като „Софроние”. Направени са три преписа, а в навечерието на Деня на народните будители първият от тях беше дарен на православния храм „Свети Три светители“. „Вие сте новите будители“, обърна се съм децата и учителките им предстоятелят на храма отец Зоран Мамучевски и припомни думите на апостола Васил Левски - „Дела трябват, не думи“. 

Неделникът е първата печатна книга на новобългарски език. Съставена е от Софроний Врачански и издадена през 1806 г. в румънския град Римник. От няколкото завършени съчинения на будителя, това е единственото, което той успява да отпечата. Книгата представлява сборник от 94 неделни и празнични проповеди и поучителни слова, събрани върху над 500 страници хронологично по реда на годишните празници, за които се отнасят. „Софроние“ е оформено като внушителна за времето си книга. Внушителни като труд, обем и отдаденост са и преписите, които направиха учениците и учителите от горнооряховската гимназия „Георги Измирлиев“. 

18 ученици и учители направиха препис на „Неделника” на Софроний Врачански   Снимка: Здравка Маслянкова

„Това представляват евангелия за всеки ден от годината, в които е описано как да живее българският народ, какво е хубаво да прави, кое не хубаво да прави. Част от текстовете са свързани с християнството, с библията. Това са едни много полезни текстове, които преписващите разбраха, че част от тях и в днешно време са актуални за нашето житие и битие. След тримесечно писане от 18 учители и ученици книгата е готова“, разказа за БНР училищната директорка Криси Аврамова и подчерта, че заслугата преписите да се случат е на дванадесетокласничката Силвана Ахмедова. 18-годишнотото момиче е дъщеря на християнка и на мюсюлманин, вдъхновена е от книгите и познанието: 

„Идеята ми дойде през лятната ваканция, понеже аз обичам да чета различни статии, различни книги и попаднах на една годишнина - 215 години от първото издание на печатаната новобългарска „Софроние“ на Софроний Врачански и ми дойде идеята да направим препис. Обърнах се към библиотекаря на училището Даниела Данкова, тя ми помогна и заедно отидохме при директора“.

А съмишленици да преписват на ръка „Неделник“ бързо се намерили. Сред тях са студентката Полина Савова и класният ръководител на Силвана - Росица Христова:

„Силвана ми е най-добра приятелка. Когато ми предложи, веднага се съгласих да ѝ помогна. С най-голямо удоволствие преписвах и се наслаждавах на процеса“, сподели Полина Савова.

„Нито за миг не съм се колебала - първо, защото учителят трябва да си подкрепя учениците и второ е чест да те изберат, така че тя е нашата гордост. Най-малкото човек сяда и прочита по-задълбочено някои неща, които е чувал, чел е по-разсеяно, замисля се за нещата от живота и в крайна сметка свършва нещо добро“, коментира Росица Христова. 

Това е колосален труд и аз съм трогнат, че получавам този дар. Вие сте съвременните будители, които продължавате делото на Софроний и предците ни“, каза отец Зоран Мамучевски от храма „Св. Три Светители”, на който създателите на преписа дариха в навечерието на Деня на народните будители оригинала на своя труд. Две копия, които ще бъдат осветени в храма, ще отидат за училищния музей и за Музея на образованието в Габрово. 

„Това е делото, което и нашите предци, които са се старали, преписвайки книгите, да стигнат до много по-голямо множество народ и, четейки тези книги, съзнанието, което получават, да станат много по-добри хора. Това слово днес достига и до нас в един вид, който наистина е внушителен, защото тук с ръце е написано, преписано и украсено, както едно време са ги украсявали в манастирите, когато са преписвали книгите. В този ден, в навечерието на празника на народните будители, тази книга намира своя път към един от храмовете на духовността“, каза отец Зоран Мамучевски. 

18 ученици и учители направиха препис на „Неделника” на Софроний Врачански   Снимки: Здравка Масллянкова

Преписът на „Неделник” на Софроний Врачански ще бъде поставен в специална стъклена хранителница в църквата „Свети Три светители“ в Горна Оряховица и ще бъде показван на всички гости.

Работата по преписа ни промени, сподели инициаторката за неговото създаване Силвана Ахмедова:

„Направи ни много по-добри хора, защото, ако не се бяхме хванали да препишем, никога нямаше да прочетем тази книга. Дори и малка част от книгата, понеже всеки е писал различни страници, всеки е прочел и преписал тези страници. Те са го вдъхновили по някакъв начин. Те са го променили, може би по съвсем малък начин, но те са го направили по-добър човек“.

Бъдете горди наследници на будителите, казват ученичката, учителките ѝ и свещеникът:

„Дано и други хора да се вдъхновят от нас, да четата, да се занимават с литература - нещо много важно в нашето време“, посочи училищната директорка Криси Аврамова.

„Те може да са на език, по-различен от нашия съвременен български език, но те са валидни и до днес. Защото ние сме хора и ще продължаваме да бъдем хора, а нещата, които са написани вътре, са нашата история, а историята ни прави българи“, казва ученичката Силвана Ахмедова.

Вяра ни липсва, вяра в себе си, вяра в другите около нас, вяра, че нещата могат да бъдат добри и то зависи от нас“, заяви учителката Росица Христова.

„Винаги да носите в сърцето светлината, която да я разпространявате и да я раздавате на хората около вас, защото ако един човек се промени, този човек може да промени много хора около него. Така че вие сте тези будители, които може да промените нещата към добро, но първоначално човек показва примера в себе си, как той се променя“, заяви отец Зоран Мамучевски.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16