Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от 7 жени в света се разболява от рак на гърдата

Специалисти съветват жените да си правят преглед на ранна възраст за рак на гърдата

Заради ограниченията в пандемията състоянието на много жени с рак на гърдата се е влошило

Снимка: БГНЕС

Кампанията „Продължавам напред“ в подкрепа на жените с рак на гърдата и техните близки организира Сдружение "Избери България".

Тази кампания беше продиктувана от необходимостта да информираме жените, хората в България за възможностите за лечение на тази болест. От гледна точка на моята професия – журналистическата, намирането на навременната информация за това как да преминеш, кого да потърсиш и към стъпки да се насочиш. Информацията в днешния живот се оказа решаваща, но ми се струва, че по отношение на възможностите за лечениe на рака на гърдата тази информация не е достатъчна. Това ни мотивира и стимулира да направим тази кампания, да информираме хората. Ние не сме лекари, но в нашата кампания се включиха водещи онколози", каза за БНР Екатерина Генова, изпълнителен директор на Сдружение "Избери България", което организира кампанията „Продължаваме напред“ в подкрепа на жените с рак на гърдата и техните близки.

В социалните мрежи са публикувани видеофилми с информация за заболяването рак на гърдата.

„Според статистиката от 2020 година в света на всеки 20 секунди  се диагностицира жена с рак на гърдата. В Европа те са над 355 хиляди за 2020 година. Над 91 хиляди са загубили битката с рака на гърдата. Вече говорим не за една от 8, а за една от 7 жени на възраст до 74 години, която би се сблъскала с такава диагноза. В България през 2020 над 4 хиляди и 60 жени са се разболели, което означава, че 25,5 % от всички жени с рак страдат от това заболяване", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Антоанета Томова, онколог.

По думите ѝ, когато се диагностицира рано заболяването, то може да бъде изкоренено.

"За 33 години се отбеляза колосален напредък в лечението на много от раковите диагнози и най-вече при рака на гърдата. За съжаление от март 2020 с тези пикове на Covid-19 и различни рестриктивни мерки се измести фокусът на внимание на обществото с тази нова напаст. И отново, след като до март 2020 ние виждахме малки тумори около и под 1 сантиметър и можехме много надеждно да ги излекуваме изведнъж отново се върна този кошмар от преди  над 30 години, в който да виждаме големи прогресирали тумори, метастазирали тумори дори при млади жени - на 30,32,33 години, които идват при нас в четвърти стадии и това е най-лошата последица от тази пандемия с Covid-19, защото такива хронични диагнози като раковите останаха на 2-ри или на 20 план, а може би стреса отключи и ускори развитието им. Затова апелирам към всички жени, които са над 20 години да ходят на профилактични прегледи при правилните специалисти към онкологичната мрежа, за да могат надеждно да бъдат проследени и навреме да бъдат диагностицирани тези, които носят това заболяване".

Тя коментира, че съществуващите ваксини за предпазване от Covid-19 се понасят добре от болните от рак и могат да се поставят и на тези хора.

„Те могат да я направят по всяко време, ако са в ремисия или са на хормонално лечение или са на лъчево лечение. Ако са на по-агресивни методи оперативни или химиолечение са им необходими две или три седмици да се възстановят  след операцията или курса и да приложат ваксините. И американското и европейското общество по медицинска онкология  препоръчват на пациентите да си направят ваксини с цел да се предпазят. Това горещо се препоръчва от науката", допълни д-р Томова.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49