Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

BBC прилага нови редакционни стандарти

Отправят се критики към медията, че не е безпристрастна

Веселин Паунов
Снимка: личен архив

От 2014 г. с резолюция на Общото събрание на ООН от 18 декември 2013 г. 2 ноември е обявен за Международен ден за прекратяване безнаказаността на престъпленията срещу журналисти. Днес се навършват и 85 години от първото тeлевизионно предаване през 1936 на BBC.

Медията BBC обяви промени, с които да отговори на обвиненията, че не е безпристрастна.

"Както стана ясно BBC не е от вчера. Натиск се упражнява върху медията и критики, че не е безпристрастна. Критиките са и от двете страни на политическия спектър -  днес и от управляващите консерватори, и от лейбъристите в опозиция. Независимо кой е на власт той винаги си има работа и проблеми с BBC, защото като обществена медия тя е длъжна да отразява безпристрастно събитията", каза за "Хоризонт" Веселин Паунов, кореспондент на БНР в Лондон, който около 13 години е работил за BBC.

Бордът на директорите на корпорацията поръча през май 2021 разработването на план за безпристрастност, прозрачност и редакционни стандарти.

"В основни линии става дума за следното. Предвижда се да се правят редовни прегледи и оценки на съдържанието на продукцията в ключови области на обществения дебат, за да се гарантира възможно най-широк спектър на гласове и мнения, набор от мерки за подобряване на прозрачността както във вътрешен, така и във външен план - тук попада и нова редакционна политика за сигнализиране на нарушенията", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Паунов.


Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01