Медицинският персонал продължава да работи извънредно поради недостиг основно на медицински сестри.
98 са леглата за болни с коронавирус в Многопрофилната болница за активно лечение в Силистра. Десет от тях са в интензивният сектор.
Напливът е много по-голям от възможностите за болнично лечение, казва директорът на лечебното заведение д-р Васил Славов.
Не повече от 6-7 са свободните места, като за останалите се поддържа постоянна заетост – докато някой бъде изписан, друг заема вече неговото място.
„По този параграф се нареждаме на едно от челните места на лечебни заведения в страната, които предлагат и много ковид легла, и абсолютно всички други дейности – всички други звена също работят“, пояснява болничният директор. И допълва, че ковид леглата са страшно много за мащабите на болницата.
Клиничната пътека е три дни, но няма как да пуснеш нестабилизиран пациент, казва още д-р Славов.
„Ние ги държим средно около 10, има хора и по 20 дни, има хора и по 30. Когато човекът влезе зле, той няма как да бъде бързо излекуван и блокира легло.“
Затова и финансовите загуби на болницата от началото на епидемията до момента възлизат на милион и половина лева.
Медицински персонал се командирова вече втора година от едно в друго отделение. На предела на силите си работят всички и всеки месец имат допълнителни часове положен труд. Най-осезаема е нуждата от медицински сестри.
„Двайсет и няколко сестри са, а трябва да бъдат 40, лекарите са около 10. На нас ни трябват спешно 20-30 сестри, средно спешно около 70, а в дългосрочен план 150. За сестри във Варна има по две момичета в поток на година, което е трагедия“, коментира Васил Славов.
От четири години Нергис Халил работи в силистренската болница. Медицинска сестра е в детско отделение и за пореден път е пренасочена към Covid-сектора. „Изнемогваме донякъде“, признава тя.
От няколко месеца в болницата в Силистра работи кислородна централа, която има за цел да задоволи нуждите на лечебното заведение при лечение на пациенти с респираторни заболявания и не само. Инвестицията е в размер на 300 000 лева, осигурени от Министерство на здравеопазването. Според д-р Славов инвестицията ще се възвърне, тъй като доскоро са плащали по 50 000 лева месечно за зареждането на 2 200 бутилки кислород, а кислородната инсталация дава автономност и решава проблема със забавянето на доставките през зимния сезон. Капацитетът е 40 кубика на час.
„Доставките са силно затруднени поради високото потребление. Второ – в район като нашия, където пътищата се затварят всяка година, 2 часа могат да бъдат фатални.“
И въпреки тежкото положение от една година между работещите извънредно в силистренската болница се разпределят 100 000 лева бонус, извън средствата, които държавата дава за медицинските специалисти на първа линия.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...