Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за пианиста Стефан Траянов

Да си припомним делото на забележителния български музикант Стефан Траянов - пианист, органист, чембалист, един от създателите на великолепния квартет „Еолина“, известен и по международните сцени. Поводът е 85-годишнината от неговото рождение на 1 ноември 1936 г. и 25 години, откакто той напусна този свят - на 1 октомври 1996 г.

Стефан Траянов е роден в София, в семейство на видни интелектуалци - баща му е публицист, литературен критик и поет, а майка му е от рода на Стоян Михайловски, негов чичо е големият поет символист Теодор Траянов. Самият той израства в средата на видни български интелектуалци. Блестящо завършва  Средното музикално училище, после и Музикалната академия в класа на видната клавирна педагожка Мара Петкова.

Още като студент Стефан Траянов създава камерен оркестър, с който изпълнява музиката на любимия си композитор Бах. Приет е за член на международните Бахови дружества в Лайпциг и Хановер. След завършването си участва в създаването на Плевенското музикално училище. През 1963 г. заминава на специализация в Прага, в Академията за музикални изкуства, където учи при прочутата чембалистка Сузана Ружичкова, орган при проф. Иржи Райнбергер, пиано при проф. Франтишек Раух. 

След завръщането си в България започва активна концертна дейност, преподава в Средното музикално училище и Музикалната академия, налага се в нашия концертен живот като задълбочен познавач и изпълнител на бароковата музика и като изключителен педагог. Но оригиналния му учебник “Хармония на джазовите стилове“ е забранен за отпечатване под предлог, че той е завършил Инструменталния фактултет, а не Теоретичния. Каква нелепост!

През 1969 г. Стефан Траянов участва в създаването на един нетрадиционен квартет, наречен "Еолина", и това променя из основи неговия живот на творец цели 25 години - до неговата смърт.

В Златния фонд на БНР е запазено изказване на Стефан Траянов  за създаването и ролята на квартет "Еолина" в нашия музикален живот - запис от 1988 г. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57