Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апостол Дянков: Зелената сделка е възможност, не само задължение

Закъснели сме фатално в подготовката си за икономическата трансформация, смята експертът във WWF

ТЕЦ „Марица изток“ 2
Снимка: БГНЕС

В България трябва да започнем да възприемаме Зелената сделка като една възможност, а не като ангажимент и задължение. Това мнение изрази пред БНР Апостол Дянков, старши експерт „Климат“ във WWF – България.

„Според някои влизаме в студена война между САЩ и Китай, но според мен влизаме в топла война заради глобалното затопляне“, коментира Дянков след приключилата в Глазгоу глобална среща, посветена на климатичните промени.  

Според експерта страната ни има какво да предложи заради съхраненото си богато биоразнообразие.

„Този план на Европейския съюз за посаждането на 3 милиарда дървета като част от климатичните решения може да бъде подет като инициатива в нашата страна. Да видим не само как можем да садим дървета, но как да възстановяваме екосистеми, да прилагаме природобазирани решения.“

Политиците предпочитат да обещават по-лесните неща и в контекста на намаляването на изкопаемите горива и преустановяването на въглищната енергетика в световен мащаб, като че ли обезлесяването беше най-лесното обещание, допълни Дянков в анализа си на резултатите от срещата.

Смог в Лахор, Пакистан, 15 ноември 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

WWF – България съвместно с „Грийнпийс“ развива технологично ноу-хау за обучение на млади хора за соларни техници, посочи Апостол Дянков.

„Да има соларни топлоцентрали в Перник. Скоро ще има и обучителни инсталации, където хора ще могат да се учат да работят със зелен водород.“

Зелените технологии ще бъдат база на бъдещата зелена икономика във въглищните райони, подчерта той.

Не просто да кажем – затваряме въглищата.“

Служебният премиер Стефан Янев на глобалната конференция за климата в Глазгоу. Ноември, 2021 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Справедливият преход не е ограничен само до въглищните райони, заяви още Апостол Дянков.

Както сега има едни политически заложници – тези хора, които работят в мините  и централите, така ще се окаже, че след 10 години може да има други политически заложници – например тези, които работят по веригата на колите с вътрешно горене, двигатели. Ние трябва отсега да започнем да мислим и за тези хора, защото ще има промени в икономическите сектори, ще има трансформации и трябва за това да се подготвим.“

И в момента сме закъснели фатално, смята Дянков. По думите му трябва доста да се ускорят нещата, защото дори държави на Западните Балкани, които не са в ЕС, развиват повече тези технологии и планират такива инвестиции.

„В България поради политическия блокаж, поради тази дълга инерция на нищоправене толкова много години ние закъсняваме с планирането, с приобщаването на хората към тази трансформация.“

Протестиращи по време на срещата за климата в Глазгоу Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00