Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геометрия на толерантността

Изглед към храма „Св. Неделя“ в центъра на София. На преден план: минарето на джамията „Баня башъ“.
Снимка: БГНЕС

16 ноември е Международен ден на толерантността, отбелязван от 1996 г. насам.

Отношенията ни с ръководствата на отделните вероизповедания са на изключително високо морално ниво, отбелязва пред БНР отец Николай Георгиев от православната църква „Св. Неделя“, според когото взаимното уважение е на първо място.

Уважението към традициите, правилата, начина на живот на всеки един от другите е по-важно от собственото „аз“. Приемаме различията, толерираме другия, опитваме се  да помагаме, да подадем ръка, за да получим и обратното.“

Празнично богослужение в католически храм   Снимка: БГНЕС

„Самият факт, че се намираме в т.нар. квадрат на толерантността – основните храмове на основните религии, показва много конкретно, много сериозно за добро отношение на едните към другите. Тези храмове са отворени за всички посетители. Можем да се гордеем, че едните приемат другите по такъв начин“, уверява отец Ярослав Бабик от католическата църква „Св. Йосиф“ в София.

„Когато говорим за убеждения и за вяра, тук толерантност е възможност да приема другата гледна точка“, допълва той.

Традиционната инициатива „Кафе на толерантността“ в Джумая джамия в Пловдив. Инициативата събира представители на различни религии.    Снимка: БГНЕС

Голяма част от напрежението между религиите е изкуствено създадено от политиците, твърди секретарят на Главното мюфтийство Джелал Фаик.

„Населението в България в исторически аспект е доста толерантно към религиозните общности в страната. Ние от векове живеем съвместно и заедно. Друг е въпросът, че политическите факти създават изкуствено напрежение, което повлиява и върху населението.“

Случаите на нетолерантност в България са единични, смята София Коен, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Един от символите на Видин – сградата на бившия еврейски молитвен дом, ще се превърне в културен център и ще носи името на художника Жул Паскин.   Снимка: БГНЕС

В българите е дълбоко вкоренена толерантността, тя е естествена, природно заложена, което се е доказало исторически. За съжаление, в последните години виждаме много високи нива на нетолерантност към различните като цяло. За мен това са примери на отклоняване и изневяра на това, което всъщност българите са и това, което е заложено в българския народ като отношение към другите. Българите винаги са живели заедно с хора от други религии и то най-различни религии, които съжителстват по нашите земи от векове.“

А какво мислят минувачите в самото пространство в центъра на столицата, където са разположени на близко разстояние четири храма - източноправославна християнска църква, мюсюлманска джамия, католическа църква и еврейска синагога.

„Повечето от нас са толерантни, но не всички. Снахата на моята сестра е туркиня – ние празнуваме и нашите празници, и техните празници и смятам, че това е толерантност.“

„Абсолютно са свободни, спокойни, разхождат се. Даже тук, ако се огледате, преобладават небългари. Никой не ги закача, спокойно си седят – на трева, на пейка.“

„Бяхме на морето, с приятел. Когато на съседната маса чернокож мъж се опита да седне, беше изхвърлен от заведението.“

Трябва да сме по-толерантни към всякакви различия, тъй като всички са хора, въпреки различията всеки има емоции, чувства. Не сме толкова различни всъщност.“

Аз трябва да дам свобода на другия човек да изповядва това, в което той вярва.“

„Виждал съм враждебност към хора с хомосексуални наклонности, с различни виждания за живота. Не сме толкова запознати с това човек да е малко извън нормата. Има още много какво да се научим. Не казвам, че сме по-назадничави, но има какво да откриваме в тези насоки.“

Снимка: БГНЕС

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30