Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на християнското семейство - Въведение Богородично

Катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Въведение Богородично е един от 12-те най- големи християнски празници и се отбелязва и като ден на християнското семейство. Когато навършила три години, Мария била заведена от благочестивите си родители в храма в Йерусалим. Тя останала там, за да служи на Бог и да се подготви за великото си предназначение - да бъде Майка на Христос.

„Света Богородица е била дадена в храма Господен на три годишна възраст за служение на Бог. Мнозина сега правят всичко възможно да имат рожба и се молят и обещават, правят невъзможни неща, но колко от тях ще се разделят със своето  чедо заради своето обещание. Това е примерът за всички семейства от тогава до наши дни да живеят праведен живот, чист живот, да търсят Бога за всичко и да помнят, че служението на Бога създава наистина едни достойни млади хора – деца, които да са възпитани в истината на вярата и да живеят чист и праведен живот“, каза за БНР врачанския митрополит Григорий. 

У нас от 1929 година, по решение на Светия Синод на Българската православна църква, празникът се отбелязва като Ден на християнското семейство и православната младеж.

На Въведение Богородично приземният храм на катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч отбелязва своя празник. Ловчанският митрополит Гавриил отслужи Света литургия, но от освещаването на храма богослуженията там се водят от отец Михаил Ковачев.


Отец Михаил Ковачев  каза за „Хоризонт“, че благодарение на търпението и преживените страдания родителите на дева Мария - Йоаким и Анна, са се усъвършенствали до такава степен, че станали достойни родители на прекрасната си дъщеря.

„В последните си години, когато не е било възможно да имат деца, тогава именно Господ им е дарил Божията майка. Това е станало, след като първосвещеникът в храма се е отнесъл твърде строго към тях.  Един ден, когато те отишли да принесат своя дар в църквата, той е отказал да го приеме с предлог, че те не са достойни да го принесат, тъй като те нямат дете, а това вероятно е поради някакви техни грехове“.


Семейство Виолета и Тома Попови     Снимка: Ива Антонова

Семейство Виолета и Тома Попови споделиха за предаването "Рано в неделя" пред какви трудности са изправени в съвместния живот и как ги преодоляват.

"Много е важно на каква основа стъпва бракът. Без вярата, без Бог, ние не можем да постигнем това единение напълно. Ако само се вторачваме един в друг или в някакви общи цели или конкретни неща, които искаме да постигнем - това не е достатъчно. Трябва духовно да има единение, общ стремеж", каза Виолета.

Тома Попов сподели, че чувства съпругата си част от себе си:

"По един чуден начин сме свързан и по този начин аз чувствам отговорности да се грижа за нея. Както за себе си се грижа, така да се грижа и за семейството си. Това е естественият ход на нещата и е благословен от Господ и така трябва да бъде".

Повече можете да чуете и в звуковите файлове.

В деня на Народните будители, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, се състоя освещаването и тържественото откриване на Православно радио към Софийска света митрополия, „Епархийски глас“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40