Въведение Богородично е един от 12-те най- големи християнски празници и се отбелязва и като ден на християнското семейство. Когато навършила три години, Мария била заведена от благочестивите си родители в храма в Йерусалим. Тя останала там, за да служи на Бог и да се подготви за великото си предназначение - да бъде Майка на Христос.
У нас от 1929 година, по решение на Светия Синод на Българската православна църква, празникът се отбелязва като Ден на християнското семейство и православната младеж.
На Въведение Богородично приземният храм на катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч отбелязва своя празник. Ловчанският митрополит Гавриил отслужи Света литургия, но от освещаването на храма богослуженията там се водят от отец Михаил Ковачев.
Отец Михаил Ковачев каза за „Хоризонт“, че благодарение на търпението и преживените страдания родителите на дева Мария - Йоаким и Анна, са се усъвършенствали до такава степен, че станали достойни родители на прекрасната си дъщеря.
„В последните си години, когато не е било възможно да имат деца, тогава именно Господ им е дарил Божията майка. Това е станало, след като първосвещеникът в храма се е отнесъл твърде строго към тях. Един ден, когато те отишли да принесат своя дар в църквата, той е отказал да го приеме с предлог, че те не са достойни да го принесат, тъй като те нямат дете, а това вероятно е поради някакви техни грехове“.
Семейство Виолета и Тома Попови споделиха за предаването "Рано в неделя" пред какви трудности са изправени в съвместния живот и как ги преодоляват.
"Много е важно на каква основа стъпва бракът. Без вярата, без Бог, ние не можем да постигнем това единение напълно. Ако само се вторачваме един в друг или в някакви общи цели или конкретни неща, които искаме да постигнем - това не е достатъчно. Трябва духовно да има единение, общ стремеж", каза Виолета.
Тома Попов сподели, че чувства съпругата си част от себе си:
"По един чуден начин сме свързан и по този начин аз чувствам отговорности да се грижа за нея. Както за себе си се грижа, така да се грижа и за семейството си. Това е естественият ход на нещата и е благословен от Господ и така трябва да бъде".
Повече можете да чуете и в звуковите файлове.
В деня на Народните будители, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, се състоя освещаването и тържественото откриване на Православно радио към Софийска света митрополия, „Епархийски глас“.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..