Доскоро кабинетът за заболели от Covid-19 болницата е бил в Спешното отделение. След началото на цялостен ремонт на сектора той бил преместен в един от вътрешните дворове на лечебното заведение, където бил поставен фургон с обособена чакалня. Как протича прегледът на пациентите със симптоми на болестта:
„Майка ми три часа лежи на носилката, сложиха ѝ една маска и толкова. Никакъв лекар, никаква информация. Няма вътре ни сестра, ни лекар – никой не се появява да ти каже. Ние здрави се разболяваме при тия условия. Мръзнем като кучета. Това е нечовешко отношение“, споделя мъж в чакалнята.
„Казах им – не съм добре, обаждам им се да дойдат, умирам, кръв плюя. И казват – няма линейка и аз с моята кола“, разказва друг мъж, чийто личен лекар отказал да го приеме, защото е „позитивен“.
„Чакахме един час да направят снимка, сега час и половина чакаме някой да донесе резултатите. На 93 години жена, майка ми, на носилка. Вътре - кучешки студ. В тази чакалня има болни и здрави придружители, които се разболяха. Не може ли един калорифер поне да се сложи? Това е недопустимо. Вместо да лекуваме болни хора, здравите се разболяват“, възмущава се жена, която придружава своя близка.
„Два часа и половина-три стоим. Условията не са нормални и хуманни за справяне с тази ситуация. От две години не можахме да се подготвим, да се пригоди някаква сграда, която е нормална за хората, които влизат и ги тестват, и ги вкарват в болница“, изразява недоволството си друг от чакащите.
Директорът на болницата д-р Георги Желязков твърди, че е имало проблем с отоплителния уред в чакалнята, но той вече е подменен с нов.
„Всеки пациент, който е настанен в триажния кабинет, трябва да мине пълния обем с изследвания – пълния обем с лаборатория, с рентгенова снимка. Обработват се едновременно по няколко пациента. Времето е за всеки пациент стандартно.“
Директорът признава, че има затруднения с медицинския персонал в кабинета, а работата е много.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..