Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В чакалня с пластмасов покрив и найлони за врата приемат болни с коронавирус в Добрич

Пациентите и придружителите им мръзнат и чакат рентгенови снимки с часове

Снимка: Мая Щърбанова

Фургон, чакалня с пластмасов покрив и найлони вместо врата за изолация от ноемврийския студ. При такива условия Многопрофилната болница в Добрич приема пациенти с Covid-19, които се нуждаят от изследвания и преценка за евентуален прием за лечение в здравното заведение.

Доскоро кабинетът за заболели от Covid-19 болницата е бил в Спешното отделение. След началото на цялостен ремонт на сектора той бил преместен в един от вътрешните дворове на лечебното заведение, където бил поставен фургон с обособена чакалня. Как протича прегледът на пациентите със симптоми на болестта:

„Майка ми три часа лежи на носилката, сложиха ѝ една маска и толкова. Никакъв лекар, никаква информация. Няма вътре ни сестра, ни лекар – никой не се появява да ти каже. Ние здрави се разболяваме при тия условия. Мръзнем като кучета. Това е нечовешко отношение“, споделя мъж в чакалнята.  

„Казах им – не съм добре, обаждам им се да дойдат, умирам, кръв плюя. И казват – няма линейка и аз с моята кола“, разказва друг мъж, чийто личен лекар отказал да го приеме, защото е „позитивен“.

Чакахме един час да направят снимка, сега час и половина чакаме някой да донесе резултатите. На 93 години жена, майка ми, на носилка. Вътре - кучешки студ. В тази чакалня има болни и здрави придружители, които се разболяха. Не може ли един калорифер поне да се сложи? Това е недопустимо. Вместо да лекуваме болни хора, здравите се разболяват“, възмущава се жена, която придружава своя близка.

„Два часа и половина-три стоим. Условията не са нормални и хуманни за справяне с тази ситуация. От две години не можахме да се подготвим, да се пригоди някаква сграда, която е нормална за хората, които влизат и ги тестват, и ги вкарват в болница“, изразява недоволството си друг от чакащите.

Директорът на болницата д-р Георги Желязков твърди, че е имало проблем с отоплителния уред в чакалнята, но той вече е подменен с нов.

„Всеки пациент, който е настанен в триажния кабинет, трябва да мине пълния обем с изследвания – пълния обем с лаборатория, с рентгенова снимка. Обработват се едновременно по няколко пациента. Времето е за всеки пациент стандартно.“

Директорът признава, че има затруднения с медицинския персонал в кабинета, а работата е много.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Мая Щърбанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16