Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между Черния петък и Кибер понеделника през 2021-а: инфлация и проблеми с доставките

За икономическите турбуленции в Европа и САЩ

Снимка: Artem-Beliaikin/unsplash.com

Освен продължаващата пандемия, в редица страни тази година възникнаха и проблеми със снабдителната верига и инфлация, които се отразяват на започващия празничен сезон. От енергията и храната до дрехите и наемите – цените безмилостно вървят нагоре както в Европа, така и в Съединените щати поради различни причини – увеличение на международните цени на храните, на цените на горивата, а при електрониката и новите автомобили – заради недостига на чипове. В най-голямата икономика в Европа – Германия, инфлацията е 5 процента на годишна база – ниво, невиждано от 30 години. Според Европейската централна банка рекордно ниските лихвени проценти са необходими за стабилизиране на икономиката след пандемията. Чуват се критики обаче, че политиката на нулеви лихви „изяжда” стойността на активите на спестовниците. Германският икономист Карстен Бжески обяснява:

„В момента инфлацията се дължи на високите цени на енергията, суровините и края на локдауните. Предвид по-високите цени на газа и нефта това вероятно ще продължи поне до средата на 2022-а година.”

Това е становището и на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард, която изтъкна още:

Възстановеното търсене, свързано с отворената икономика е много по-голямо от ограниченото предлагане и това покачва цените. Недостигът на материали, оборудване и работна ръка обременява производството. Въпреки че има неяснота около проблемите с доставките, те вероятно ще продължат няколко месеца и постепенно ще се успокоят през 2022 г. Добрата новина е, че домакинствата разполагат със значителни спестявания. Те могат да засилят активността, ако бъдат използвани навреме.”

Сравнението на Лагард между ситуацията в Европа и Съединените щати е следното:

Същинската инфлация в САЩ е 4,6%, а при нас е 2,1%. Противно на Еврозоната ценовият натиск в САЩ е много по-мащабен. Освен при енергетиката и прехраната, има значително увеличение във всички сектори в САЩ. Но това не е така в Еврозоната.”

Цените в Съединените щати на някои от традиционните американски храни сериозно са се повишили – на фъстъченото масло е скочила почти два пъти в сравнение с миналата година, а на консервите – с между 6 и 10 процента, на замразените пилета – с 13 на сто, а на овесените ядки – с 17 процента, казват от благотворителна организация в Калифорния. Хранителните банки, към които има засилен интерес от семейства, засегнати от пандемията, няма да могат да поемат до безкрай повишаването на цените на храните. Това предупреждава Кейти Фицджералд – административен директор в неправителствената организация Feeding America, която координира работата на над 200 продоволствени банки в Съединените щати:

„Покачващите се цени на храните са истинско изпитание за посрещане на нуждите на хората в страната, които трудно си осигуряват храна. Хранителните банки се сблъскват с цени два-три пъти по-високи в сравнение с преди девет месеца. От началото на пандемията отчитаме рязък и сериозен интерес към нашите услуги. Изчисленията ни показват, че през миналата година 60 милиона души в Съединените щати са потърсили храна от благотворителни организации.”

В САЩ проблемът със снабдителната верига влиза в ролята на Гринч тази година, като заплашва да открадне подаръците и доброто настроение:

Когато поръчам 100 артикула, получавам 35. Количеството продукти, които ще имам в наличност за продан тази Коледа ще бъде много по-ниско спрямо предишни години. Когато разходите се вдигнат до точката на насищане всички по веригата за доставки трябва да увеличат разноските. Сега се намираме в този момент”, казва Мериам Ал-Хамами – собственичка на магазин за играчки в Калифорния. Сред причините е недостиг на пространство за контейнерите в американските пристанища –  проблем, който се е заел да реши американският президент Джо Байдън. Във вторник той обяви, че е наредил 50 милиона барела петрол от стратегическите резерви да бъдат освободени, за да се намалят енергийните разходи:

„Важна част от причината американците да се сблъскват с високи цени на горивата е, че страните производителки на петрол и големи компании не засилиха доставките достатъчно бързо, за да се задоволи търсенето.”

Резервът e предвиден да се използва при непредвидени обстоятелства като природни бедствия например, а не за сваляне на цените. Това е причина ходът да се разчита като политически, тъй като растящите цени на горивата водят до понижаване на рейтинга на одобрение на Байдън. Неговата администрация стои твърдо зад чистата енергия като алтернатива на скъпите изкопаеми горива:

„Усилията ми за борба с климатичните промени не вдигат цените на горивата.”

В някои страни ситуацията се усложнява допълнително и от други фактори. В Турция например, според официалните данни инфлацията е около 20 процента, но някои експерти твърдят, че истинската стойност е почти 50 на сто. Като причини за това се посочват лошо управление на икономиката и поддържаните от президента Реджеп Ердоган ниски лихви за засилване на растежа. От септември досега централната банка свали лихвите няколко пъти, което доведе до рекордно ниски нива на лирата спрямо долара. Стигна се и до протести тази седмица. Ето какво споделиха жители на Истанбул:

„Никога не съм била в подобно окаяно положение. Лягам си, ставам и цените са се вдигнали. Купих си 5 литра олио за 40 лири. Следващия път беше 80 лири, а след това - 100. Пожалете ни. Някой трябва да каже „Стига!”. Не заслужаваме това.”

„Всичко е толкова скъпо, като започнем от наемите. Живея под наем и те се покачват много, което е голям проблем.”

„С покачването на цените, клиентите ни намаляват. Покупателната им способност отслабва. Каквото продадем, след това не можем да го пуснем на същата цена втори път. Има 50-процентно увеличение на цените и изглежда ще има още.”

Правителството на Ердоган обвинява веригите супермаркети за високите цени.

На този фон преди Черния петък и Кибер понеделника, между 1 и 11 ноември в Китай се проведе годишният най-голям фестивал за онлайн продажби в света, на който бяха похарчени 139 милиарда долара, което е нов рекорд. Не са малко обаче и онези, които въобще не са пазарували онлайн по време на развлекателното събитие. Сред тях е Хуа Вей от Пекин:

„2021-а е неспокойна година. Има пандемия и различни природни бедствия, икономическият растеж е слаб и фондовата борса не показва добри резултати. Това паникьосва леко хората. В крайна сметка се чувстваш по-спокоен, ако запазиш парите си. Мисля, че хората вече са по-рационални що се отнася до потреблението.

Във Великобритания проучване на потребителско сдружение разкри, че над 90 процента от намалените стоки по време на Черния петък миналата година са били на същата цена или дори на по-евтина шест месеца по-рано. Хари Роуз, който е част от екипа, провел разследването, съветва:

„Проследихме над 200 продукта около Черния петък през 2020-а и установихме, че най-малко 9 от 10 от тях са били по-евтини шест месеца преди това и голяма част от тях – и след Черния петък. Това показва, че въпреки че има малък брой изгодни оферти, си заслужава да сме търпеливи и ако купуваме нещо да сме сигурни, че намалението е реално.”

Много собственици на малък бизнес на Острова не се включиха в намаленията за Черния петък тази година. Сред тях е Клеър Лий:

„Напълно разбирам притегателната сила на Черния петък за потребителите. Всеки се радва на изгодна покупка. Но хората трябва да разберат ефекта му върху малкия бизнес, който не може да се състезава на тази арена. Тази година има допълнителни разходи заради Брекзит и проблеми с доставките заради пандемията и няма възможност за намаления. Голям риск е малките магазини да купуват големи количества в такава непредсказуема обстановка.”

Един от гурутата на минимализма Джошуа Фийлдс Милбърн казва, че пазаруването е променило из основи схващането ни за празниците – превръща ги от блажени в тежки, от весели в изпълнени с главоболия, от това да ги празнуваш в това да ги изтърпиш. Разочароващо е, че няма спирка за бързия влак на консуматорството, казва още той:

Колкото и да е лъскава фасадата, пагубните аспекти на Черния петък не са малко. Хаосът на този ден е вероятно една по-широка метафора за нашата култура като цяло – консуматорската ни култура. На този ден ядем и пием лакомо без да мислим за вредата, която по този начин нанасяме на самите себе си. На този ден нашата алчност става ненаситна. На този ден живеем без истински смисъл купувайки подаръци, които да запълнят празнината, която обаче не може да бъде запълнена с материални придобивки.

Милбърн е прав, но все пак, особено през последните две години, в които ежедневно ни се напомня колко е крехък животът заслужаваме и да се поглезим. Същественото е да покажем на близките ни обич и грижа, като им отделим от времето и вниманието си, защото това, че ние сме тук и нашите близки са с нас е най-хубавият подарък!

Снимки: pixabay.com, pexels.com и unsplash.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-често използваната услуга на сайта на НЗОК е прегледът на пациентското досие

Всеки здравноосигурен у нас може да провери какво съдържа пациентското му досие чрез сайта на Здравната каса . Това е една от най-често използваните електронни услуги, предоставяни от институцията.  986 с достъп до здравни досиета Чрез сайта на Здравната каса можем да изберем личен лекар онлайн, да проследим статуса на протокол, чрез..

публикувано на 10.10.25 в 15:42

Студентите по медицина в Плевен ще използват виртуална реалност за обучение по анатомия

С първата по рода си у нас зала за обучение по анатомия ще разполага Медицинският университет в Плевен. " Системата е уникална . Създадена е от високотехнологична компания, която използва виртуалната реалност за обучение по анатомия на човек . В системата има над 13 000 структури и органи. Всеки студент във виртуалното пространство може да..

публикувано на 10.10.25 в 11:13
Явор Куюмджиев

Явор Куюмджиев: Няма нищо лошо всяка сделка със стратегически активи да се проверява максимално много

"Още при приватизацията на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас“ държавата си остави т. нар.  "златна акция" , тоест т я има част от собствеността върху тези предприятия и правото да се изказва по темата за продажбата ". Това каза енергийният експерт Явор Куюмджиев , бивш министър на икономиката и енергетиката: "От друга страна въвеждането на..

публикувано на 09.10.25 в 14:20
д-р Веселин Гаврилов

Д-р Веселин Гаврилов със съвети за здравословен и дълъг живот

"Имам огромното удоволствие да съм част от екипа на най-голямата клиника за дълголетие в България и да споделим най-големите новости по отношение на дълголетието. Темата за дълголетието е изключително актуална не само в България, но и по целия свят ". Това каза пред БНР д-р Веселин Димитров Гаврилов , анестезиолог и интензивист с над 15 години..

публикувано на 09.10.25 в 11:55

Без лична карта: Колко врати се затварят за повече от 200 000 души у нас?

Много хора без лични документи изпадат в тежко положение, от което не могат да се измъкнат сами, без съдебна помощ.  По последни проучвания, извършени в рамките на Национална застъпническа кампания "Невидимите, които виждаме", за 2022 г. тези хора наброяват 220 000 . На фона на демографската картина в страната ни, това е загуба на човешки..

публикувано на 09.10.25 в 11:09
Адвокат Силвия Петкова

Силвия Петкова: Оповестяването на предварителните проби за наркотици е огромен проблем

"Медийното оповестяване на предварителните проби е огромен проблем  и много хора са наричани наркомани още на предварителни проби. Разпространява се подобна информация, включително когато става дума за причинени инциденти на пътя". Това заяви пред БНР адвокат Силвия Петкова : "Има много често случаи с фалшиво положителни проби за наркотици ,..

публикувано на 09.10.25 в 10:07
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Готвим планове за война, но нямаме планове за мир

"Готвим планове за война, но нямаме планове за мир" . Това отбеляза пред БНР Любомир Кючуков , заместник-министър на външните работи от 2005 до 2009 година: "Изглежда не просто логично, но и наложително да вземем мерки за своята сигурност, ако се чувстваме заплашени, стига да правим всичко възможно да избегнем конфликт . Днес обаче като че ли..

публикувано на 08.10.25 в 13:52