Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Иванова е приета да участва в програма за кандидат-астронавти

Програмата се организира от Международния институт по космически науки

Татяна Иванова
Снимка: Мая Щърбанова

Пъвокурсничката от Софийския университет "Свети Климент Охридски" Татяна Иванова е приета да участва в единствената програма в света, която тренира и сертифицира кандидат-астронавти за участие в суборбитален полет. Програмата се организира от Международния институт по космически науки и Project PoSSUM  и си партнира с двата космически университета в САЩ, където треньори са пенсионирани астронавти от NASA.

Татяна Иванова        Снимка: Мая Щърбанова
18-годишната Татяна Иванова от Добрич от съвсем малка е водена от смелите си стремежи един ден да се превърне в първата жена от България, полетяла в Космоса. След като завърши средното си образование в добруджанския град, Татяна днес вече е студентка по Инженерна физика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Споделя, че според нея това е специалността, която я приближава към мечтата й.  

"Аз харесвам този проект, защото имам много голям интерес към метрологията, а там се изследват облаците", каза за БНР Татяна Иванова.

По време на най-голямата образователна програма за космически технологии и изследвания „Space challenges BOOTCAMP“, която се проведе това лято в село Гела, Татяна получава ценен съвет, който не забравя. А той е да кандидатства в програмата за трениране и сертифициране на кандидат-астронавти, организирана от  Международния институт по космически науки, което разбира се тя прави.

Единственото, което на този етап тревожи Татяна Иванова, е, че трябва да премине трети клас медицински прегледи за пилоти във Варна.

"Самолетите, на които ще ни обучават са за висш пилотаж и затова трябва да сме подготвени".

Избраните да участват в обучителната програма на Международния институт по космически науки от цял свят са 250 човека, като Татяна Иванова е единствената от България. Обучението ще се проведе в Мелбърн, Флорида, където е и космическият бряг. Можем само да пожелаем късмет на Татяна по нелекия път към сбъдването на мечтите й, защото младите хора като нея ни дават надеждата, че утре денят ще е по-хубав от днешния.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготмена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56