На 26 ноември се навършиха 110 години от рождението на голямата българска балерина, хореограф и педагог Нина Кираджиева.
Родена в София, тя от малка свири на пиано. Мечтае да стане актриса и се насочва към балета. Учи в школата на Анастас Петров, после при Татяна Гзовска и Борис Князев, след това при Вера Лукашевич Александрова в София. Специализира във Виена при Вернике.
При създаването на балетна трупа към Софийската опера през 1928 г. Кираджиева участва още в първото представление на състава. Години наред тя изпълнява всички централни партии в характерно и демихарактерно амплоа. Приятелските връзки с най-изявените актьори от това време - Кръстьо Сарафов, Сава Огнянов, Елена Снежина, Владимир Трендафилов, Иван Димов й помагат да развие, по нейните думи, драматичното усещане в нея, да търси подходящата литература, свързана с претворяваното произведение, за да разкрие вярно образа.
Впечатляващо е нейното участие с ролята на Демна в първата постановка на балета “Нестинарка“ от Марин Големинов - постановка на Мария Димова в Софийската опера.
През 1948 г. Нина Кираджиева слиза от сцената, въпреки че е в разцвета на силите си като балерина. Заминава на специализация в ГИТИЗ - Москва. Там учи в класа на професор Ростислав Захаров и завършва балетмайсторския клас вместо за 4, за 2 години и половина. Дипломната й работа е балета „Лауренсия“ от Крейн. Постановката й е високо оценена.
След завръщането си в България, от 1953 г. тя е балетмайстор, а от 1962 до 1973 г. - главен балетмайстор на Софийската опера. Прави много постановки не само на софийска сцена, но и в извънстоличните оперни театри - Стара Загора, Бургас, даже във Вроцлав, Полша. Започва и педагогическа работа като преподава в Хореографското училище и във ВИТИЗ “Кръстьо Сарафов“. Нейни ученички са Маргарита Арнаудова, Маргарита Градечлиева, Надя Руменин и др.
Нина Кираджиева умира през 2005 г. В Златния фонд на БНР се съхранява нейно интервю, в което говори за ролите и постановките си. Записът е от 1982 г.
Чуйте в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..