"Законовите изисквания за продажба на кученца често се пренебрегват. Купувачите стават лесна жертва на продавачите. Това е една жестока индустрия, която разчита на анонимност, измама, експлоатация на животните. Стотици кученца се отглеждат в ужасяващи условия, развъждат се на конвейер в мазе или в барака, след това се продават твърде малки и без ваксини, често болни. Тези кученца не са микрочипирани, регистрирани, нямат паспорт и не може да бъде проследен произходът им, здравният им статус".
Това подчерта пред БНР Марина Атанасова от "Четири лапи".
По думите ѝ отговорните институции явно нямат капацитет за справяне с масовия проблем.
"По закон би трябвало всички кученца да се продават от лицензирани развъдници или от зоомагазин, които изпълняват условията. Обаче, дори в лицензирани места тези изисквания не се спазват. В зоомагазините не трябва да се продават кученца, защото изискванията за хуманно отношения на животните често в тях се пренебрегват... Призоваваме всички хора, които имат съмнения или са станали жертва/свидетел на незаконна продажба на кученца, да подадат сигнал в Българската агенция по безопасност на храните, за да се извърши проверка и да бъдат наложени санкции".
На страницата на БАБХ има списък с регистрирани развъдници. "Кученцето, което се купува, трябва да е с микрочип и с паспорт".
В предаването "Хоризонт до обед" Атанасова посочи, че предвид Covid ситуацията и локдауните търсенето на кученца в страните от Западна Европа е нараснало осезаемо:
"Много развъдници в Източна Европа или прекупвачи се възползват от това. Най-много кученца изнасят Словакия, Словения, все по-често и България. Индустрията е за милиарди евро. Незаконната търговия с кученца представлява сериозна организирана престъпност".
Тя припомни, че по закон у нас размножаването на домашни любимци в домашни условия трябва да бъде предотвратявано.
"Ако то е желано, търсено и организирано, ние вярваме, че в такива случаи трябва мястото да се регистрира като развъдник. Ако става въпрос само за котило, ако хората искат да си гледат не едно, а две кученце, това е добре. Но под такова извинение много хора започват да развъждат в домашни условия и да продават кученца, а това е проблем. Кученцата не са регистрирани, няма проследяемост откъде идват, как са отглеждани".
Интервюто с Марина Атанасова можете да чуете в звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..