Минималната работна заплата догодина трябва да бъде поне 750 лева, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. По думите й цената на труда в България е силно подценена, а аргументът на работодателите, че с по-сериозното увеличаване на възнагражденията на служителите им ще се подкрепи още по-силна инфлация, е несъстоятелен. „Инфлацията вече расте и то не заради по-високите заплати, а заради поскъпването на природния газ и електроенергията“, коментира Григорова.
Без таван за максималния доход
Според Ваня Григорова не трябва да се поставя максимално ограничение върху пенсионните осигурителни плащания, а всеки да плаща толкова високи осигуровки, колкото е и месечният му доход. „Това е солидарният модел на пенсионна система. Мислим си, че сме солидарни с човек, изпаднал в затруднение, когато му подхвърлим няколко монети, но не проявяваме никаква солидарност, когато става дума за пенсионната система, коментира Григорова. Според нея таван на пенсиите трябва да има, но не и на осигурителните плащания, които всеки човек прави спрямо доходите си.
В някои държави максималният осигурителен праг е функция от минималната работна заплата, допълни Григорова.
Бизнесът се оплаква от липса на служители, но не иска да им плаща – защо?
Григорова се противопостави и на тезата, че работодателите не могат да плащат много по-висока минимална работна заплата. „Ако човек наистина иска да си купи нещо, той е готов да плати цената за него. Бизнесът казва, че няма достатъчно работници, но не е готов да им плати минимум 750 лева. Това не е истинско търсене на служители“, заяви представителката на КТ „Подкрепа“. Според нея истинско доказателство за тезата й е фактът, че все още много хора търсят препитание в чужбина, тъй като не могат да го намерят у нас.
Не на десния популизъм!
Ваня Григорова определи изказването на Асен Василев (бивш служебен финансов министър и вероятен вицепремиер и министър на финансите в новия кабинет), че трябва да се съкратят 30 000 души от администрацията като „десен популизъм“. Според Григорова, ако Василев смята, че цитираното число е 15 % от администрацията, е в голяма грешка. Реално държавната администрация е около 90 000 души, няма как да се съкрати една трета от нея, категорична е тя. По думите й около 11 000 са незаетите щатове в администрацията, а много хора, които явно Василев слага в сметките, са общински служители.
В България са наети 400 инспектори по труда, които дори и да работят денонощно, няма как да проверят всички фирми, коментира Григорова и попита реторично как тогава държавата гарантира спазването на трудовите права.
Нови министерства, но по-малко чиновници?!
„Вече видяхме реформата „Дянков“ в администрацията. Той уволни хора, които работят на терен и направи политически назначения“, припомни синдикалистката. По думите й това не е реформа на администрацията. „Как може да се създават нови министерства, а да се претендира за съкращаване на държавната администрация? Това е едно от противоречията в програмата на бъдещите управляващи“, каза още Ваня Григорова.
Цялото интервю с нея може да чуете в звуковия файл.
Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" ще намерите:
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени . Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...