Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21/22

Всяка година на 31-ви декември тръпнем в очакване да посрещнем поредната Нова година и това е един от най-красивите празници навсякъде по света. Настроението винаги е карнавално, празникът богат на светлини фойерверки и какви ли не ярки ефекти. Шампанското е задължително, а настроението винаги неописуемо. Повечето от хората имат склонност да приключват годината с равносметка от постигнатото и планират следващата Нова година, а това е някакъв тип осъзнаване точно през новогодишните минути на преход.
На много места обаче народът е запазил спомена за началото на Нова година около времето, когато денят почва да расте. В миналото българите наричали първото число на всеки месец Календи. По-късно във Византия постепенно се наложили много по-стари, гръцки идеи за календара и понеже гърците не наричали първите дни на месеците Календи, това име било изхвърлено от византийския календар, но то било запазено само при месец януари като означение на официалното минаване в новата година и така се е запазило и до днес в новогръцки език и в обичаите на съвременните гърци.
Нова година пък е била известна като Сурва или Сурваки и това е свързано с един от най-характерните обичаи на този ден - Сурвакането. В районите, където е развито основно земеделието, сурвакниците са се украсявали със сушени плодове, с пуканки и с малки кравайчета, докато в планинските райони, където основно е било развито животновъдството. В Родопите преобладават предимно украси с вълнени конци. Сурвакници с цветни и лъскави ленти, които помним от близкото минало, всъщност се появяват у нас през 30-40 години на XX в. И в миналото и днес обаче е важното дървото, от което се прави да бъде плодовито и да ражда плод.
Празничната трапеза е винаги богато отрупана. В някои места е прието да се прави капама, на други – да има местни ястия. Задължително е обаче храната да бъде блажна, тъй като коледите пости свършват на Бъдни вечер и след това вече консумацията на месо е разрешена. На трапезата, която се сервира в навечерието на Нова година, трябва да има и орехи. Това поне казва традицията. Според това дали ядката на ореха е здрава и хубава или гнила, а черупката празна, се гадае каква ще бъде настъпващата година за семейство.


Повече за традициите на празника може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25