Според нея вчерашният развой на събитията около мораториума върху цените на тока, водата и парното, гласуван от парламента, е създал непредсказуемост.
Тя открои липсата на икономически анализ и посочи, че остава неясно защо се иска толкова голямо увеличение – „между 13 и 30% за шест от дружествата.“
Омбудсманът определи като неясно и как ще се развиват цените след трите месеца мораториум върху цените.
Ковачева определи като добра идея намаляването на ДДС на тока.
„Въпросът е на колко трябва да бъде намалено това ДДС, което също трябва да бъде решено след икономически анализ. Трябва да си дадем сметка, че отново върху потребителите би се стоварила липсата на баланс между интересите на дружествата и на самите хора.“
Трябва да се вземе балансирано решение, така че доставчиците на услуги да могат да доставят услуги към потребителите, каза Диана Ковачева.
„Решението трябва да бъде взето на базата на ясни финансови показатели за последиците от това решение“, посочи тя.
Кръгът на потребителите със затруднения да заплащат сметките си е много по-голям от броя на подпомаганите лица, които получават помощи, подчерта омбудсманът.
Хората в уязвима позиция следва да имат възможност да заплащат разсрочено, да не им се начисляват лихви, да не им се спира токът, смята Ковачева.
Над 60 000 души са се обърнали към омбудсмана през тази година, 20 хиляди от които са се обърнали към институцията заради затруднения да си плащат сметките.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Пътуваме назад във времето и ще ви разкажем за място в София, където са се провеждали исторически срещи и са се взимали важни решения за съдбата на България - Военната академия "Георги Раковски". Ще поговорим и за макетите като начин да съхраним и популяризираме архитектурните паметници и културно-историческите обекти от миналото. А в края -..
2025-а година е определена като най-успешната след последната 2019-а преди пандемията. От Националния борд по туризъм отчитат един ръст, който ще надхвърли 5 процента. "Много по-важно е да отворим очи и да видим разгърнатото портфолио и продуктовото предлагане, фокусът върху онези възможности, които България предлага, свързани с култура,..
"Аз съм озадачен, че предлагат Българският спортен тотализатор да се даде на концесия, защото такава мярка не се предлага между първо и второ четене на бюджета . Прави се сериозно обществено обсъждане. Това ми напомня за тази комисия от 27 секунди, която бяха направили скоро, която е символ на методите на работа на това управление - да няма..
За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..
Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка. Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..
Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..
Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..