Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е тревненският цар Пенчо

Трявна е имала собствено монетосечене - любопитната история се е случила през 19 век.
Снимка: БГНЕС

„Сеченето на монети в Трявна е свързано с историята на църквата „Св. Архангел Михаил“, продължава доста дълго – от 1851-а до 1866 година. Монетите, които тогава са били в обращение, са били недостатъчно или в такива измерения, които обикновеният човек не може да си позволи – да пусне в дискос, да си купи свещичка, а в крайна сметка църквата се издържа от такива приходи. Именно тогава църковното настоятелство в Трявна решава да въведе собствена монетна единица“, разказва музейният специалист Люба Цанева.

Авторът на монетата Пенчо Генев е известен тревненски куюмджия, изключително добър майстор в занаята.

„Генев бил епитроп на църквата и активен член на настоятелството. На него било възложено да изобрети машина и от медна ламарина да сече монети. Тези монети той ги нарича кръстати банчета, защото имат кръстче – това е отличителният знак на монетата. Банчета – това е името на парата на румънски. Понеже баните били една от монетите в обръщение. Синът на Пенчо Генев, който учел в Букурещ, носел такива бани, тревненските станали банчета, защото са с нисък номинал, половин стотинка.“

Идеята била местните монети да бъдат във вътрешно обращение, само за църковни треби. Но банчетата станали толкова популярни, че навлезли в търговията, появили се по пазарите не само в Трявна, но и в Дряново и във Велико Търново.

Тогавашната власт изземва машината, арестува Генев, забранява монетите, а авторът им отива на съд.

„За него активно се застъпили не само тревненските, но и търновските първенци. Някак си му се разминало да бъде осъден, обаче му останал един прякор – цар Пенчо, защото царете секат собствени монети. Така на шега и с уважение тревненци го кръстили цар Пенчо и така си останал до края на дните си“, допълва Люба Цанева.

Чуйте историята в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09