"Проблемите ни ще започнат след Ивановден. Омикронът е вече тук. Моята система за ранно предупреждение го засече у нас още преди Коледа. В края на месеца ще стане доминантен и през февруари ще е високата вълна". Това каза пред БНР математикът проф. Николай Витанов.
По думите му зависи в каква степен Омикрон ще бъде внесен отвън и какво ще е нашето поведение."Омикрон се разпространява доста бързо и става доминантен около два пъти по-бързо в сравнение с Делта варианта. Случаи за интензивни легла не се очакват много, но се очакват много случаи, които ще са за болнично лечение. Големият удар ще падне върху личните лекари".
В предаването "12+4" проф. Витанов допълни:
"Имаме 70% неваксинирани и при такъв по-заразен вариант, представете си какво може да стане. Затова ваксинацията е начин за предпазване. Другият начин е да нямате много контакти".
Интервюто с проф. Николай Витанов можете да чуете в звуковия файл.
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
В словесна война влязоха днес кметът на Атина и израелският посланик в Гърция, който обвини градските власти, че не правят достатъчно, за да почистят антисемитските графити в гръцката столица. Израелският посланик Ноам Кац заяви пред гръцкото издание "Катимерини", че израелските туристи се чувстват "неудобно" в Атина, защото кметът Харис Дукас не..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..