Обикновено по Коледа и Нова година много хора пътуват и домовите кражби рязко нарастват, особено ако сте имали неблагоразумието да съобщите в социалните мрежи къде отивате и колко дълго ще отсъствате. В Израел също страдат от празничната неуморност на крадците, но отбелязват промяна в престъпните им вкусове. Оказва се, че освен пари, бижута и часовници, апашите задигат и скъпи алкохолни напитки.
Преди зимните празници обикновено се провеждат конкурси, определящи онези вина, които стават бутикови или колекционни. Такъв е конкурсът "Тера вино" в Израел. Страната има вековни традиции в отглеждането на лозя и производството на вино. Заради пандемията тази година в журито на "Тера вино" участваха само израелски сомелиери.
Основателят конкурса Хаим Ган, наричан още "Гроздовият човек", даде интервю за БНР.
Г-н Ган, още преди да започне оценяването, най-обсъжданата тема беше за голямата кражба на вина, станала преди два месеца в Испания и че награждаваните вина се превръщат в особено търсени бутикови. Смятате ли, че по такъв начин сомалиерите насочват крадците?
Испанската кражба не е единствена. Във време на инфлация и икономически кризи е нормално да се влагат пари в стоки, които умножават вложенията. Такива са имотите, картините, бижутата, но отскоро и бутиковите скъпи винени колекции. Особено търсени са напитките от определени сортове и от определени години, които са притежание на ресторантите със звездите на Мишлен. Поне две от известните ми кражби са станали точно от такива ресторанти.
През октомври, явно по поръчка на частен колекционер, с почти театрален сценарий бяха откраднати 25 бутилки. Крадците пристигат като гости на хотела, към който е реномираният ресторант. В 3.00 часа през нощта поръчват вечеря в стаята си, като предлагат за нея петорна цена. Кухненският персонал липсва. Докато хората от рецепцията заместват готвачите в кухнята, гостите се промъкват в избата и отмъкват 10 бутилки Château d'Yquem ; 24 бутилки Romanée-Conti Burgundy на стойност над 1 млн. евро и бутилка La Tâche, реколта 1990 г. Явно крадците не са търсили в избата, а са знаели точно къде са нужните им напитки. Рано сутринта двойката си заминала и до днес не е открита. Виното е било застраховано.
Собственикът на ресторанта е заявил, че е готов да закупи отново най-ценното от тях - Château d'Yquem 1806 г. То не е в оригиналната си бутилка. Гърлото ѝ се е счупило и е спасено в друга бутилка, но е с оригиналния етикет. Супер старите вина не се пият. Те са инвестиция. Имало е преди това кражби само на етикети. Те са не по-малко ценни от самите вина и по-лесно се укриват и пренасят. Известни художници са рисували етикетите например на "Шато-Мутон Ротшилд" - Салвадор Дали, Марк Шагал, Василий Кандински.
Най-обемната кражба е била от ресторант с три звезди Мишлен недалеч от Триумфалната арка в Париж. Крадците са се възползвали от ремонт на градския водопровод и са проболи дупка в стената на избата. Изнесли са с камион кашони скъпи вина.
В Израел токова нещо не може да се случи. Нямаме толкова скъпи вина.
Край сегашния град Явне наскоро археолозите откриха основите на може би най-големия византийски център за производство на вино в Близкия изток. Светите земи са притежавани от много завоеватели. Византийците са обичали виното и са го произвеждали. След тях Османската империя изкоренява всички лозя в района.
В Библията често се произнеса думата вино, така че тук са произвеждани прекрасни вина. За щастие, тукашни лозички са били пренесени от рицарите в Италия, Франция и Испания и сега си ги внасяме обратно като посадъчен материал. Но не се помни къде кой сорт е виреел най-добре и се налага да експериментираме. Има и друг подход. Проф. Шаби Дрори от университета в Ариел е успял да извлече от открити от археолозите семки от грозде ДНК и да го пренесе върху съвременни лозички. Произведеното от тях вино вероятно може да говори за вкуса на напитката поднасяна в двореца на цар Давид, например. За съвременния човек е малко непривична. Ние харесваме вино от селекционираните по-късно видове грозде.
Навремето в Израел се произвеждат поне 400 вида вино. То варира от доста сладко, предназначено за религиозни ритуали, до произведено от реколтата на малки участъци с особено благоприятна почва. В различните години различни вина са най-добри и нашата задача е да ги оценим и да им дадем "пътна карта". Интересно е отношението на трите монотеистки религии към виното. В юдейската има празници, в които не само е разрешено, но се препоръчва да се пие, докато престанеш да различаваш добро от лошо. В християнството на виното се гледа в църквата като на кръв Христова, а извън нея като на небесна амброзия. Не случайно едно от чудесата на Христос е превръщането на водата във вино. А в мюсюлманството е изцяло забранено, въпреки че думата алкохол има арабски произход.
Казват, че човешкият живот прилича на грозде. В началото е сладко и безвредно, след това минава през периода на кипенето и замаяната глава. После се стабилизира. Но от всеки зависи дали накрая ще се превърне в оцет или в колекционно вино. А как се отразява коронавирусът към всекидневното и празнично отношението към виното?
При пандемичните ограничения и социалната изолация хората започнаха по-често да се хранят у дома. Изменени се менюто им, в коeто все по-често е включено и подходящо вино. Не се знае колко локдауна предстоят и как ще се изменят потребностите от хранителни продукти, между които е и виното. Но е сигурно, че пред големи празници като Нова година и Коледа хората са свикнали да пият повече подбрано вино.
Пътят за Клисурския манастир "Свети Свети Кирил и Методий" край Берковица е в окаяно състояние. Последният ремонт е бил преди 20 години, припомня архимандрит Антим - протосингел на Видинска митрополия. Отсечката е с дължина от 2,5 километра: "Ежегодно по този път минават стотици хиляди хора със своите автомобили и пътят е в изключително..
Българският червен кръст в Ловеч организира великденски благотворителни работилници в Ловеч и Троян за боядисване на яйца. Изписаните яйца бяха дарени на социални институции, в които са настанени възрастни хора и хора с увреждания. Триста са боядисаните яйца, както и козунаци за Великден, които ще получат настанените в домовете за възрастни хора..
Специализиран екип от Сухопътните войски обезвреди ръчна граната, открита при разчистване на дворно място в град Кнежа, област Плевен. От Министерството на отбраната съобщават, че става дума за германска ръчна граната "М24". Боеприпасът е унищожен в покрайнините на град Кнежа при спазване на всички мерки за безопасност под ръководството на старши..
9-месечно бебе загина при катастрофа на пътя Смолян - Девин. Очакваше се то да бъде транспортирано с медицинския хеликоптер от смолянската болница до специализирана клиника в Пловдив, но е починало минути преди 15 часа. Семейство катастрофира край Смолян, медицинският хеликоптер транспортира дете до болница в Пловдив Катастрофата стана..
Велика събота от Страстната седмица е днес. Последният ден от Страстната седмица е посветен на скръбта за починалия на кръста Спасител Христос, но и на очакването на Неговото Възкресение. Патриарх Даниил отслужи Василиева Света Ллитургия в митрополитския катедрален храм "Света Неделя" и призова: "Нека днес, в днешния ден и ние замълчим,..
Велика събота е. Църковните богослужения сутринта напомнят за погребението на Иисус Христос, извършено от Йосиф и Никодим. В края на деня, час преди полунощ, започва празничната великденска служба, която ще възвести Христовото Възкресение. Велика събота е! Къде е бил Христос между смъртта и възкресението си? - отговор на този..
В 14:35 часа българско време снизходи Благодатният огън в Йерусалим! Благодатният огън всяка година бива измолван от Йерусалимския Патриарх, символизира светлината на Възкресението Христово, а вярващите го смятат за светиня. Благодатният огън слиза в Кувуклията - параклис в центъра на църквата "Възкресение Христово", скриващ пещерата на Божи гроб,..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...