Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сурвакарството е възникнало още при траките и прабългарите

Децата от детска градина "Зора" в Ловеч учат за традициите за сурвакане

Деца от Детска градина „Зора“ в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Сурвакарството е възникнало още при траките и прабългарите. Затова се счита, че обичаят е характерен само за нашата страна, каза за БНР Силвия Вутева - етнограф в Историческия музей в Ловеч:

"Сурвакарските дружини имат много големи сходства с коледарите и с русалиите. От друга страна имаше дълъг период от време, в който знаете, че в България не празнувахме толкова много Коледа, основното, което празнувахме беше Нова година. Точно в този период сурвакарството е много широко разпространено", допълни специалистът.

По думите ѝ сурвакарите влагат магическа сила и роля на дървото, което използват за направата на сурвачките - дрянът.

"Дрянът е дървото, което първо цъфти - показва началото на новия живот и пролетта, а последно дава плод- това става есента и зимата. Целогодишно показва живот, динамика, здраве. И това обяснява защо сурвачките се правят от дряново дърво".  

Илина Димитрова от Троян и децата ѝ съхраняват традициите и тази година са направили сурвачки:

"Децата ми помагаха. Те низаха всичко почти по сурвачката".

Илина Димитрова прави традиционни български сурвачки от дрян:

"Сушени плодове, пуканки, шипки сме сложили, кравайчета".
Детска градина „Зора“ в Ловеч     Снимка: Пламен Христов

Децата от детска градина "Зора" в Ловеч пресъздадоха традицията за сурвакане:

"Добър ден, добри стопани. Чакате ли гости".

"Стани Нине, добри сме ви гости дошли, добри гости сурвакари".

"Носим ек от копита и звуци".

"Носим песен и поздрав сърдечен, дрянов клон като камък здрав".

"Сурва весела година, догодина до амина".  

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55