"Имаме над 1000 души, които са изявили желание през социалните мрежи, конкретно през Фейсбук. Опитът, който имаме е такъв, че във всеки град, в който отидем до момента сме раздавали в десетки български гардове по същия начин, подарявайки дръвчета, а планираме и още 16 града до края на тази пролет. Винаги е имало много хора, които идват с желание, с ентусиазъм, чакат, вземат, засаждат, интересуват се, вълнуват се", каза за БНР Никола Рахнев, основател на Гората.бг.
През 2021 година са засадени на 550 хиляди дървета. През последните 8 години чрез инициативата са засадени 1 милион и 600 хиляди дървета.
"Ще продължим към нашата цел да засадим 3 милиона дървета в България до 2025 година", допълни в предаването "Закуска на тревата" Никола Рахнев.
По думите му организаторите на инициативата получават подкрепа от държавата.
"Най-често масовите акции по засаждане на гори, каквито сме правили над 140, ги правим в държавни горски територии заедно с държавата. Може би 80 процента от закупените дървета сме ги закупили от държавни горски разсадници. Благодарни сме, че в определени ситуации сме получавали безплатно дръвчета от държавата, когато те са били излишни за структурите от системата на Министерството на земеделието. Работим много добре с над 150 общини в България. Отново през февруари тази година ще предложим 150 хиляди дръвчета на всички 266 общини, които искат да получат безплатно и да направят населените места по-зелени".
Започна кампания "Зелени стотинки", в която всеки ще може да дари стотинки, за да могат да се засадят 3 милиона дръвчета.
"Към момента ние сме осигурили средства и дръвчета до достигане на броя от 2 милиона. Но, за да можем да засадим 3 милиона дръвчета на нас ще ние е нужно допълнително финансиране. Кампанията "Зелени стотинки“ е много лесна. Всеки, който желае в дома си, в офиса или в магазин може да събира стотинки, които ние наричаме „зелени стотинки“, внася ги в една банка, с която работим и са ни освободили от такси. И съответно ние ги превръщаме в дървета като поемаме ангажимент за всеки събрани 50 стотинки ние да засаждаме по минимум едно дърво. Това е възможно, защото работим в много големи обеми, произвеждаме част от фиданките самостоятелно, работим с дребно размерни дръвчета затова цената е толкова ниска", изтъкна Никола Рахнев.
"Показателен е факта, че само Фейсбук общността ни е една група от над 1000-1400 души. Когато ние правим събитие по засаждане много лесно събираме 300- 400- 500 души", каза за предаването "По първи петли" Никола Рахнев.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..