Хенрик Ибсен пише драматичната поема „Пер Гюнт“ в Италия през 1867 година, когато самия той се намира в дълбока духовна криза, защото в родната му Норвегия има неразбиране и неприемане на произведенията му. Заради текста на Ибсен световноизвестна става и музиката, написана от Едвард Григ, специално създадена за това произведение по молба на автора.
И след като чухме в началото „Утро“ – една от най-популярните и обичани мелодии, част от сюитата „Пер Гюнт“, която често и американското студио Warner Brothers експлотира в своите филми, в репортажа ще чуем и откъс от „В замъка на планинския крал” – музикално произведение за оркестър, написано специално за театралната пиеса „Пер Гюнт“, което впоследствие влиза в заключителната част на прочутата Сюита №1 от Едвард Григ.
Интерпретации на тази световна класика ще слушате, когато гледате и „Пер Гюнт“ на сцената на театър „София“. Всяка година се правят по над 100 различни представления на тази пиеса по света, писана преди 150 години. За влечението си към текста разказва директора на театър „София“ и участник в спектакъла Ириней Константинов. Казва, че в пиесата има мощ и сила и много силен характер – нещо, с което отдавна не се е сблъсквал. За него Ибсен е мечта, а Пер Гюнт предизвикателство, защото тази пиеса е много се различна от останалите текстове на норвежеца Хенрик Ибсен.
Постанявето на „Пер Гюнт“ на сцената на театър „София“ е част от един по-голям проект, наречен „ Пер Гюнт пътува“ по програмата Норвежки финансов механизъм, с програмен оператор Министерството на културата. Предвиждат се също уъркшопи, семинари, турне, участие във фестивали, създаване на документален филм за съвременния подход към Ибсен и специален двуезичен сайт.
Освен Ириней Константинов, Неда Спасова и Александър Тонев, на сцената на театър „София“ ще видим още актьорите Йоана-Изабела Върбанова, Лора Мутишева, Невена Калудова, Пламен Манасиев и 8 студенти от Нов български университет.
Премиерата на „Пер Гюнт“ в театър „София“ е на 29 януари. После представлението ще бъде играно в още 7 различни населени места, а спектакълът ще вземе участие на фестивала „Ибсен“ в Осло и в международния форум в Берген, който пък е родното място на композитора Едвард Григ.
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..