Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спрямо Делта варианта Омикрон е по-лек, но спрямо Уханския вариант е почти със същата тежест

Георги Маринов: Не подценявайте Омикрон, той причинява тежки проблеми на вътрешните органи

Следващият вариант няма да е производен на Омикрон

Снимка: Алами/Ройтерс

"Омикрон се очакваше дълго време, но не се очакваше да се появи толкова рязко и изведнъж , а по скоро да се появи постепенно", каза пред БНР еволюционният имунолог Георги Маринов от Университета в Станфорд, Департамент по генетика.

"Омикрон е първият вариант, който не се придържа към тенденцията досега да протича по-тежко като заболяване. Това се дължи на един много странен ефект на молекулярно ниво. Сега в момента вирусът атакува само клетки, които експресират рецептор и не полза протеаза, поради това по-малка част от хората изпадат в тежка дихагелна недостатъчност.

Но това не означава, че няма по-високи нива на инфекция в останалата част на тялото. Тъй като ние се фокусираме само върху дихателните пътища, но вирусът сега е много по-заразен. Има по-тежко засягане на сърце, бял дроб, ендотела на кръвоносните съдове, но това просто сега никой не го гледа.

Спрямо Делта варианта Омикрон е по-лек, но спрямо Уханския той е горе-долу със същата тежест. Просто много хора са ваксинирани или преболедували, затова се кара по-леко", поясни Маринов.

Маринов определи информациите, че в Кипър има регистрин случай на Делтакрон - мутация между Делта варианта и Омикрон, като фалшиви новини.

Според имунолога неваксинираните хора винаги са по-уязвими, включително и към Омикрон, а защитата на преболедувалите също се изчерпа.

"Това което се извършва в момента, е ужасяващ акт на биотероризъм от страна на повечето правителства в момента спрямо собственото им население.

Ние имаме вирус, за който знаем, че при предишните си версии причинява сериозни увреждания на вътрешните органи, причинява увреждания на мозъка, предизвиква диабет, мозъчна недостатъчност и други.

Сега идва версия на вируса, за която знаем, че не атакува толкова тежко алвеолите и причинява по-малко директна смъртност от остра дихателна недостатъчност. Но ние нямаме никакви данни какво причинява върху вътрешните органи, върху мозъка...

Логично от начина му на разпространение е да предположим, че ще причини тежки проблеми върху вътрешните органи, което ще доведе до сериозна инвалидизация, дългосрочни последствия като преждевременни сърдечно-съдови заболявания. И в този случай ние решаваме, че Омикрон е естествена ваксина и че е краят на пандемията, че трябва всички да се зарязат... Това е чудовищно, заяви имунологът.

Според Маринов най-добрите мерки са били взети през март 2020 година. По думите му правителствата след това не са предприели никакви противоепидемични мерки, които да запазят десетки хиляди случаи на смърт от Covid-19.

По думите на Маринов следващият вариант няма да е произволен на Омикрон, а може би на оригиналния Ухан, но ще има свойствата да избягва от имунетата и на двата - на Омикрон и на Ухан, като по-вероиятно е да произтича по-тежко. 

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51