Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Присадиха сърце от генномодифицирано прасе на човек

Доц. Сена Карачанак-Янкова: Бъдещето е генетиката да се прилага при широк кръг от болести

Снимка: Ани Петрова

"Това е огромен скок за науката и медицината, защото идеята за смяната на гените е известна отдавна. Тази технология намира много широко приложение не само в трансплантациите, но и в други сфери на медицината и генетиката", коментира пред "Хоризонт до обед" доц. Сена Карачанак-Янкова от катедра „Генетика“ на Биологическия факултет при СУ  това, че за първи път на човек успешно беше присадено сърце от прасе.

"Винаги има предизвикателства при такива новоприлагащи се технологии, особено в такива, в които се редактират гени,  премахват или добавят, защото винаги има опасност от грешка. Затова се предприемат само в случаи, в които няма друг изход. За болести, тя се прилага, когато са тежки случаи, с ранно начало, и за които няма ефективни подходи за лечение, за безизходни състояния", поясни още пред БНР доц. Янкова.

Според специалиста след време сигурно това ще се прилага при по-широк набор от болести и състояния, а също и чрез генното инженерство ще може да се помага за ранна диагноза, превенция и профилактита на генетични заболявания.

"Това са например шизофрения, диабет тип 2, високото кръвно налягане, които са също генетични заболявания и чрез генетично изследване може хората да видят дали са предлазположени към тях и да вземат от много рано профилактични мерки", поясни още доц. Янкова.

Доц. Янкова допълни, че има голям интерес към следване по специалността "Генетика" в Биологическия факултет, като за това допринесе и самата пандемия.

"Заради методите, които се използват при отриването на мутации, при PCR - тестове, така че интересът нараства. Финансиране разбира се, е необходимо винаги, а у нас тези изследвания също са доста напреднали. Определени проекти се финансират през Фонда за научни изследвания към МОН", каза още доц. Сена Карачанак-Янкова от катедра „Генетика“ на Биологическия факултет при Софийския университет.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55