Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти в Израел питат здравословна ли е безплатната храна за социално слабите

На бедните се дава храна, която изостава в супермаркетите

Снимка: Ани Петрова

Празниците са и време за благотворителност. Мнозина дават своята лепта за подпомагане на социално слабите. Въпросът е дали това, което се купува с тези пари е наистина полезно за семействата, които нямат възможност да си купят храна сами.

Казват, че в Израел може да няма къде да се подслониш, но няма да умреш гладен или ако ти се скъсат облекло и обувки винаги има с какво да ги замениш безплатно. Тел Авив е обявен за най-скъпия град в света. С изключение на десетина стоки, които се наблюдават от правителството и цените им са фиксирани, всички други стремително поскъпват и заради световната криза, а и заради птичия грип, който засяга цели птицеферми в Северен Израел.

„За съжаление, цената е основният критерий за снабдяване на различните централи, които разпределят храни сред тези, които не могат да си ги купят. Сега, всичко поскъпна, започваме да изключваме скъпите съставки от менюто. Обикновено се започва с месото, рибата, плодовете и зеленчуците. Според изследванията „болестите на бедните“ са затлъстяване, високо кръвно налягане, захарна болест и висок холестерол. Диетолозите предписват режим, който често не отговаря на финансовите възможности на хората от социално-слабите групи, а това повишава риска от затлъстяване или крие риск за тези, които са предразположени към диабет. По време на пандемията, тези категории от населението, на които сме осигурявали храна със високо съдържание на мазнини и захар, тестени произведения, се превръща в рисковата група. Ако оставим нещата както са били до сега, много скоро обществото трябва да отдели пари за лечението им“, каза за БНР Анат Кишон от централата на благотворителните организации в Израел.

Кишон допълни, че на най-бедното население се осигурява храна, която изостава в супермаркетите.

„Платежоспособните слоеве избягват бели брашна, обикновен ориз, захар, евтино олио, сладки и солени тестени изделия и джънк фуд, зеленчуци с нитрати, месо от животни подхранвани с хормони, млечни продукти с висока масленост и др. Но те засищат в момента на храненето и благотворителните организации, които уж трябва да помагат на социално слабите, предпочитат именно тях".

Снимка: Община Русе

Аргументът на благотворителните организации срещу държавна регулация е, че парите за тяхната дейност, в по-голямата си част, са от частни дарения и това им дава право да ги изразходват по свое усмотрение и съгласно волята на дарителя. Това допълни за „Хоризонт“ Едит Зелман, член на социалната комисия при Кнесета (израелския парламент).

„Забравят да споменат, че голяма част от тези дарения са за сметка на опрощаване на част от дължимите данъци. Нямам нищо против хората да насочват парите за социална справедливост. Въпросът е дали трябва да се купуват нездравословни храни и не е ли това „лош сигнал“ към бизнеса, който ги произвежда. Тези храни иначе биха залежавали. Получава се нещо като субсидия за нездравословното хранене. Не е ли по-добре да се подпомагат и от държавата, и от спомосъществувателите производителите на полезни и вкусни храни. Опитваме се да направим междуведомствена комисия, която да отчита не само постъпилите средства, предназначени за благотворителност, но и съветите на медиците, откритията на учените и истинските нужди на всяко домакинство. Дори съвсем бедните сега често получават храни, които не са им нужни и ги изхвърлят, а им липсват важни съставки от здравословното меню. Специално място искаме да отделим на болните социално слаби хора, които спазват определени диети. Сегашната уравниловка за никого не е от полза. Столовите за бедни не са кошчета за непотребни продукти. Такъв подход е твърде скъп за обществото. Последствията плащаме всички“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Милчев

Съзерцания по никое време: Николай Милчев - размислите на един денонощник

"В тези седем дена в село Гложене, в Илинден и в София и сега, седейки си със слушалки във вашето студио си мисля - какъв ли вид слушалки трябва да си слагаме всеки ден, какъв ли трябва да е филтърът, има ли изобщо филтър, сподели за "Нощен Хоризонт" Николай Милчев, поет и писател, който  седем дена си води записки за преживелици и съзерцания през..

публикувано на 01.08.25 в 16:51

Експертът по оцеляване Момчил Цветанов с важни съвети за престой в планината

Лятото не е само почивка на море, вълни, плажове и коктейли. За някои хора това е скучно и виждането за приятно изкарване е бягство в планината, в дивото, там, където другите ги няма и навалицата е сведена до навалица от безброй дървета. За да сме сигурни, че ще изкараме една добра почивка в условия, близки до екстремните, защото ние все пак сме..

публикувано на 01.08.25 в 16:40
Христина Бързанова

Христина Бързанова: Св. Иван Рилски е безусловната обединителна фигура

В свят на бързи пътувания има един път, който не гони крайна дестинация, а търси дълбокия смисъл. Нарича се " Светият път", поклоннически маршрут , който започва на 1 юли от Велико Търново . В момента преминава през София и ще стигне до Рилския манастир на 6 август, след като бъдат извървяни пеша тези близо 700 километра от старата ни българска..

публикувано на 01.08.25 в 15:17
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Този политически сезон започна с престъпление и свърши с престъпление

" Този политически сезон започна с престъпление и свърши с престъпление . Какво имам предвид? Започна с фалшификация на изборите, доказано от три партии, които са фалшифицирали протоколи и са крали гласовете на хората, визирам ГЕРБ-СДС, БСП "Обединена левица" и ДПС "Ново начало". Това заяви пред БНР политологът Калоян Методиев , част от екипа на..

публикувано на 01.08.25 в 13:47

Свет Радославов, Миро и Веселин Маринов в "Опера на върховете"

Фестивалът "Сцена на върховете” и десетото юбилейно издание на "Опера на върховете “ - две от големите летни събития в България тази година, които ще се проведат в магнетичната атмосфера на Белоградчишките скали , обещават незабравима програма за жителите и гостите на града.  Силен интерес към фестивалите на Белоградчишките скали - "Опера на..

публикувано на 31.07.25 в 12:56
Сградата на Община Ловеч

Ловешкият кмет внесе предложение за нова структура на администрацията в общината

Кметът на Ловеч Страцимир Петков за пореден път внесе за разглеждане в местния Общински съвет предложение за нова структура на администрацията. Освен намаляване на числеността на служителите, кметът Петков, този път, предложи разкриване на длъжност на четвърти заместник-кмет на общината, на фона на тежкото ѝ финансово състояние. Това..

публикувано на 31.07.25 в 11:22
Весела Караиванова

Весела Караиванова: НОИ ще запознава възрастните хора с преизчисляването на пенсиите в евро

" Искам да благодаря за интереса към дейността на Националния осигурителен институт и наистина да поставим акцент върху това да се изплатят и да се гарантират правата на осигурените лица ". Това коментира пред БНР Весела Караиванова , управител на НОИ: "Може би по спешност разбирате това, което бях описала и представих пред Комисията по труда и..

публикувано на 31.07.25 в 09:56