Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регулация на дроновете предвижда нова наредба

Снимка: БГНЕС

Регулация на дроновете предвижда нова наредба, която още не е приета. Но това ще е и първият опит за по- детайлно регулиране на летателните средства. Машината ще подлежи на регистрация като колата. А за пилотирането ще се минават курсове. Бизнесът и любителите биха били доволни, прогнозират от бизнеса.

Регулацията на дроновете у нас не е от вчера, припомни Христо Гунчев от “Гражданска въздухоплавателна администрация”. И сега се издават т.нар. шофьорските книжки за дронове, каза още Гунчев. Но досега наредбите са покривали въздушния риск. Не и риска на земята.

Новата наредба разпределя дроновете на три категории и на подкатегории. И според тях собственикът ще трябва да минава определен тип обучение. Най- леките – любителските – ще могат да се управляват от навършили 16 години, ако са членове на аероклуб. Христо Гунчев от “Гражданска въздухоплавателна администрация” уточни, че дроновете- играчки не са предмет на регулация.

Тези подкатегории се определят от също от теглото на дрона. За тях обученията ще са онлайн, обясни Христо Гунчев. Когато е за специфични дейности с дронове до 2 или 4 кг, обучението е присъствено.Любопитен елемент от наредбата е въвеждането на географски зони, в които е забранен полетът на дронове. Гунчев поясни, че гражданите няма да могат да искат забрана на полети над частните им имоти.


Заради готвеното законодателство предстои да се прави и актуализация на системите за регистрация. А по-ясните регулации ще повишат и защитата на правата на гражданите.

Бизнесът ще е спокоен, че има ясни регулации, коментира темата и  Антон Пулийски от "Обединено дрон общество". Регулацията би дала по-голяма яснота за инвеститорите, които искат да правят бизнес с дронове, счита той.

Паралелно с изготвянето на вътрешното законодателство на европейско ниво се обсъжда поредната регулация. Идеята – дроновете да имат специално обособено въздушно пространство.

Преди повече от месец изтече срокът за общественото обсъждане на българската наредба кой и как да използва дроновете. Според Христо Гунчев вероятно през януари наредбата ще влезе в сила след публикуването й в Държавен вестник.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50