"Налице е показател за неизяснена концепция за това какво искаме да постигнем с предстоящата структурна реформа в МВР. Всички взети политически решения досега през годините - без оценка, без анализ, без ясни цели, показват обратен ефект".
Това коментира пред БНР ген. Валери Григоров, бивш шеф на Гранична полиция, дълги години началник на Охранителна полиция в СДВР.Той припомни промени в структурни звена през годините, които са били в противоречие и с европейските практики. И препоръча, когато един министър поеме поста, да види съществените неща, направени преди 5-10 години.
В предаването "12+3" ген. Григоров допълни:
"Към настоящия момент имаме по-сложни и тежки проблеми във взаимоотношенията между основните структурни звена в МВР. Има дирекции с дублиращи функции, има звена, които изобщо не осъществяват дейност. Не може да се съкращават отделни звена без яснота за степента на натовареност и потребността от ресурсни възможности. Най-добрият пример в това отношение е Гранична полиция, която беше унищожена. От 9500 служители на щат сега те са под 6000".
По думите му през последните години няма министър на вътрешните работи, който да говори за конкретно противопоставяне на уличната престъпност:
"Само се говори за корупция, това е удобно, политически артикулирано и като че ли изчерпва темата. Тревожен е фактът, че вече публично се разпространяват наркотиците, дилърите без притеснение разпространяват наркотици. Противозаконното отнемане на автомобили е значимо, но не се говори за него... Системата на МВР е приведена в безпомощно състояние, лишена е от всякаква динамика на управление. МВР се е превърнало в регистратор".
Интервюто с ген. Валери Григоров можете да чуете в звуковия файл.
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..