Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слаб интерес към Covid ваксините в Благоевградска област

Д-р Павлин Янкулски: Скочи интересът към бустерната доза, а не изобщо към ваксинирането

Снимка: БГНЕС

Интересът към ваксините срещу Covid-19 е в застой, алармират лекари от имунизационните центрове в Благоевградска област. В разгара на поредната вълна и бясната скорост на разпространение на Омикрон варианта, скептицизмът на хората към ваксините е по-голям от страха да не се заразят

Времето на опашките пред ваксинационните центрове отмина и това се забелязва натрапчиво. Коридорът пред имунизационния кабинет в РЗИ-Благоевград, който по традиция е най-предпочитаното място за ваксинация, е празен. 

Данните на инспекцията показват, че от началото на седмицата досега са поставени около хиляда ваксини. Две трети от тях са втора игла и бустерна доза. С бустер вече са близо 18 хиляди жители на областта, което е под 5 процента. 

Четвърта доза, която не влиза в статистиката, са си поставили само няколко лекари. 

Дори стимулът за пенсионерите не се отразява на слабия интерес. 

Медиците са изненадани от рязката промяна на картината, сподели пред БНР д-р Павлин Янкулски:

"Вариантът Омикрон не прави пробив във ваксините - последните данни показват, че 6 месеца след направена ваксина срещу Covid-19 има вероятност само леко да се разболееш, нищо повече, а при направена бустерна доза - тази вероятност съвсем, съвсем се минимизира. ... По същия начин и при преболедуването - оказа се, че това, че си преболедувал - не значи, че си защитен, като минат 6 месеца можеш пак да се заразиш. И такива случаи има - има и ваксинирани, които се разболяват леко, и преболедували, които се разболяват леко. Но тези, които не са нито ваксинирани, нито преболедували - обикалят болниците и се молят и за легла, и за лекарства". 

Д-р Янкулски подчерта, че увеличеният интерес към ваксинирането, което се наблюдаваше в дните около Коледа и в началото на януари, е било заради интересът към поставяне на бустерни дози:

"Интересът към поставяне на първи ваксинационни дози не е скочил. От всички, направени до момента ваксини, около 10% са първа игла, всичко останало са бустерни дози".

Медикът изказа недоумение защо хората предпочитат да се заразяват и да преминат през всички рискове, усложнения и постковид синдроми, вместо да се ваксинира:

"Виждаме, че от ваксините няма никакви проблеми. Родиха се бебета, заченати по време на ваксинация, родиха се от ваксинирани майки, кърмиха се бебета от ваксинирани майки - нарочно изброявам най-деликатните моменти, към които всички сме много внимателни и ги отчитаме. Направиха се ваксини на хора с трансплантирани органи, с протези на сърдечните клапи, на какви ли още не рискови категории и се видя, че нищо не се случва. Ако хора - с всички тези тежки диагнози - се разболеят от Covid-19, много по-тежко е положението и фактите го говорят. Толкова много смъртни случаи има в България вече".  

Недопустимо е лекар да говори срещу ваксините, категорично заяви д-р Янкулски.

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14