Интересът към ваксините срещу Covid-19 е в застой, алармират лекари от имунизационните центрове в Благоевградска област. В разгара на поредната вълна и бясната скорост на разпространение на Омикрон варианта, скептицизмът на хората към ваксините е по-голям от страха да не се заразят.
Времето на опашките пред ваксинационните центрове отмина и това се забелязва натрапчиво. Коридорът пред имунизационния кабинет в РЗИ-Благоевград, който по традиция е най-предпочитаното място за ваксинация, е празен.
Данните на инспекцията показват, че от началото на седмицата досега са поставени около хиляда ваксини. Две трети от тях са втора игла и бустерна доза. С бустер вече са близо 18 хиляди жители на областта, което е под 5 процента.
Четвърта доза, която не влиза в статистиката, са си поставили само няколко лекари.
Дори стимулът за пенсионерите не се отразява на слабия интерес.
Медиците са изненадани от рязката промяна на картината, сподели пред БНР д-р Павлин Янкулски:
"Вариантът Омикрон не прави пробив във ваксините - последните данни показват, че 6 месеца след направена ваксина срещу Covid-19 има вероятност само леко да се разболееш, нищо повече, а при направена бустерна доза - тази вероятност съвсем, съвсем се минимизира. ... По същия начин и при преболедуването - оказа се, че това, че си преболедувал - не значи, че си защитен, като минат 6 месеца можеш пак да се заразиш. И такива случаи има - има и ваксинирани, които се разболяват леко, и преболедували, които се разболяват леко. Но тези, които не са нито ваксинирани, нито преболедували - обикалят болниците и се молят и за легла, и за лекарства".
Д-р Янкулски подчерта, че увеличеният интерес към ваксинирането, което се наблюдаваше в дните около Коледа и в началото на януари, е било заради интересът към поставяне на бустерни дози:
"Интересът към поставяне на първи ваксинационни дози не е скочил. От всички, направени до момента ваксини, около 10% са първа игла, всичко останало са бустерни дози".
Медикът изказа недоумение защо хората предпочитат да се заразяват и да преминат през всички рискове, усложнения и постковид синдроми, вместо да се ваксинира:
"Виждаме, че от ваксините няма никакви проблеми. Родиха се бебета, заченати по време на ваксинация, родиха се от ваксинирани майки, кърмиха се бебета от ваксинирани майки - нарочно изброявам най-деликатните моменти, към които всички сме много внимателни и ги отчитаме. Направиха се ваксини на хора с трансплантирани органи, с протези на сърдечните клапи, на какви ли още не рискови категории и се видя, че нищо не се случва. Ако хора - с всички тези тежки диагнози - се разболеят от Covid-19, много по-тежко е положението и фактите го говорят. Толкова много смъртни случаи има в България вече".
Недопустимо е лекар да говори срещу ваксините, категорично заяви д-р Янкулски.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..