Интересът към ваксините срещу Covid-19 е в застой, алармират лекари от имунизационните центрове в Благоевградска област. В разгара на поредната вълна и бясната скорост на разпространение на Омикрон варианта, скептицизмът на хората към ваксините е по-голям от страха да не се заразят.
Времето на опашките пред ваксинационните центрове отмина и това се забелязва натрапчиво. Коридорът пред имунизационния кабинет в РЗИ-Благоевград, който по традиция е най-предпочитаното място за ваксинация, е празен.
Данните на инспекцията показват, че от началото на седмицата досега са поставени около хиляда ваксини. Две трети от тях са втора игла и бустерна доза. С бустер вече са близо 18 хиляди жители на областта, което е под 5 процента.
Четвърта доза, която не влиза в статистиката, са си поставили само няколко лекари.
Дори стимулът за пенсионерите не се отразява на слабия интерес.
Медиците са изненадани от рязката промяна на картината, сподели пред БНР д-р Павлин Янкулски:
"Вариантът Омикрон не прави пробив във ваксините - последните данни показват, че 6 месеца след направена ваксина срещу Covid-19 има вероятност само леко да се разболееш, нищо повече, а при направена бустерна доза - тази вероятност съвсем, съвсем се минимизира. ... По същия начин и при преболедуването - оказа се, че това, че си преболедувал - не значи, че си защитен, като минат 6 месеца можеш пак да се заразиш. И такива случаи има - има и ваксинирани, които се разболяват леко, и преболедували, които се разболяват леко. Но тези, които не са нито ваксинирани, нито преболедували - обикалят болниците и се молят и за легла, и за лекарства".
Д-р Янкулски подчерта, че увеличеният интерес към ваксинирането, което се наблюдаваше в дните около Коледа и в началото на януари, е било заради интересът към поставяне на бустерни дози:
"Интересът към поставяне на първи ваксинационни дози не е скочил. От всички, направени до момента ваксини, около 10% са първа игла, всичко останало са бустерни дози".
Медикът изказа недоумение защо хората предпочитат да се заразяват и да преминат през всички рискове, усложнения и постковид синдроми, вместо да се ваксинира:
"Виждаме, че от ваксините няма никакви проблеми. Родиха се бебета, заченати по време на ваксинация, родиха се от ваксинирани майки, кърмиха се бебета от ваксинирани майки - нарочно изброявам най-деликатните моменти, към които всички сме много внимателни и ги отчитаме. Направиха се ваксини на хора с трансплантирани органи, с протези на сърдечните клапи, на какви ли още не рискови категории и се видя, че нищо не се случва. Ако хора - с всички тези тежки диагнози - се разболеят от Covid-19, много по-тежко е положението и фактите го говорят. Толкова много смъртни случаи има в България вече".
Недопустимо е лекар да говори срещу ваксините, категорично заяви д-р Янкулски.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..