"Подобно на много депутати, седящи тук, аз прекарах седмици и месеци да защитавам премиера срещу често гневни избиратели. Припомнях им успеха от постигането на Брекзит, масовото ваксиниране и много други неща. Но аз очаквам моите лидери да поемат отговорност за действията си. Вчера премиерът стори точно обратното. Затова ще му припомня един до болка познат и нему цитат на думите на Лио Еймъри към Невил Чембърлейн: Престоят ви тук далеч надвишава стореното от вас добро. За Бога, вървете си!“
По този начин Дейвид Дейвис, доскорошен голям съюзник на британския премиер и бивш министър за Брекзит, поиска оставката на Борис Джонсън в Камарата на общините.
Облаците над Борис Джонсън се сгъстяват около „Партигейт“ - събиранията на Даунинг стрийт по време на локдаун. Особено след едно злополучно негово интервю, в което той заяви, че не е бил предупреден, че събиране на Даунинг стрийт е било в нарушение на правилата на локдауна. Това бе прието много лошо от хората, които си зададоха въпроса трябва ли някой да казва на премиера нещо за правилата, които той самят създава. Също през седмицата депутат от Консервативната партия на премиера премина при най-големите врагове от Лейбъристката партия. Това, според привържениците на Джонсън обаче като че ли е сплотило торите и те са убедени, че дори да се стигне до вот на недоверие в премиера той няма да го загуби. В същото време има сведения за тревога и дори паника на Даунинг стрий, че резултатите от очакваното разследване на събиранията, ще бъде много отрицателен за Джонсън, а това може отново да промени нагласите за неговото бъдеще.
"Мисля, че Консервативната партия е в сериозна беда. Торите осъзнават това и обстановката сред тях е тягостна. По същество партията е разделена на три лагера. Има депутати консерватори, които продължават да са много верни на премиера и смятат, че той може да се спаси. Втората група са на мнение, че той е абсолютно безнадежден случай, че вреди на партията и че трябва да напусне възможно най-скоро, преди да й е нанесъл още щети", каза за "Събота 150" политическият анализатор на Би Би Си Роб Уотсън.
"Човек е най-трудно да бъде оценен в собствената си държава" . Това коментира пред БНР архонт Слави Бинев , бивш евродепутат, напуснал партията, която самият той е създал. Днес е посветил времето си на спорта и е президент на Българската федерация по таекуондо: "Да съм член на Съвета на световното таекуондо до голяма степен е може би оценка от..
Журналистката Радина Червенова, която дълги години беше водеща на централната емисия „По света и у нас” на БНТ, гостува в студиото на „Нощен хоризонт”. Преди няколко месеца тя издаде първата си книга, която е със заглавието "Преди ме е нямало". Радина Червенова представя дебютния си роман в Пловдив "Аполония" представя дебютния роман на..
"Когато си говорим за диабет и за статистика, винаги цифрите са големи и много впечатляващи , но наистина диабетът всъщност е първото признато заболяване като неинфекциозно социално значимо заболяване , именно заради мащабите на неговото разпространение". Това каза пред БНР доц. Румяна Димова , специалист по ендокринология и болести на обмяната..
"Не познавам господин Спецов . Не знам какви са му познанията, образованието, но със сигурност пред него има доста големи предизвикателства и всички неща, които продължавам да си мисля, че са рискове, си остават". Това заяви пред БНР Явор Куюмджиев , бивш заместник-министър на енергетиката: "В крайна сметка наистина купуването на нефт от..
Пет ученически отбора премериха знания по медийна грамотност и идеи за справяне с дезинформацията в събитието #HackDisinfo, организирано от русенския офис на "Европа директно", Фондация "Европейски институт" и Startup Factory. Възпитаниците на Училището за европейски езици, Английската и Математическата гимназия в Русе, както и техните..
В Клуба на дейците на културата в Ловеч ще бъде представена изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги". "Идеята за тази изложба е на кураторите - творческия тандем Антон Стайков и Свобода Цекова ". Това обясни пред БНР Венка Рагина , председател на Асоциацията за култура и книжовност, икономист по..
В британската столица Лондон се проведе първият по рода си икономически форум "Инвестирайте в България 2025". "България: Скритият диамант на Източна Европа" под този надслов директорът на Агенцията за инвестиции в България Мила Ненова запозна потенциалните инвеститори с предимствата на страната. Бизнес лидери, инвеститори и политици,..
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..