Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Калпакчиев: Да започне конституционна дискусия за съдебната реформа

Снимка: Ани Петрова

"Темата за съдебната реформа беше изведена като приоритетна, това не е случайно, тъй като повече от 30 години демократичен преход съдебните реформи буксуват". 

Това каза пред БНР съдията от административния съд в София Калин Калпакчиев. Според него причината за това е заложена в самата Конституция

"Предаването на еднакъв статут на съдиите и прокурорите, създаването на общ за тях съдебен съвет, капсулирането на управлението на съдебната власт с мнозинство в него на партиите, които с техните зависимости и недостатъци инфектираха съдебната власт. Външната квота не трябва да е политическа, а обществена. Или ако е политическа, да не е партийна, да е в по-широк смисъл". 

Калпакчиев цитира предложение на Съюза на съдиите - "прокурорската колегия трябва да си установи мнозинство на външна квота - парламентарна, но не от прокурори, която да осъществява форма на обществен контрол и отчетност на главния прокурор, която да е в противовес на неговата свръхсила в централизираната прокуратура". 

В предаването "Неделя 150" той допълни: 

"Трябва на прокурорски съвет да бъдат възложени кадровите въпроси - повишаването, избора на прокурор, дисциплинарно наказание. И в този съвет главният прокурор да няма мнозинство. Така от една страна няма да има дисциплинарна и кариерна власт над прокурорите, но ще запази процесуалната си функция, което е важно за ефективността на разследването... Това може да се случи с промяна в Закона за съдебната власт или чрез предстоящия избор на нов Висш съдебен съвет. Да се изберат от парламента членове на прокурорската колегия, които да не са прокурори. За съдийската колегия е важно - да има външна квота, но автентично външна - не представители на политически парти, не съдии. Адвокатите и представителите на академичната общност са естествен коректив... Парламентарните представители на прокурорската и на съдийската колегии не трябва да бъдат прокурори или съдии. Това ще осигури действителен обществен контрол, а и ще предпази от развращаване самите магистрати, които десетилетия са били подложени на процес на политическо обладаване". 

Според съдията, за да могат независимите и компетентни личности да излязат напред и да бъдат лицата на системата, средата трябва да бъде променена

"За да има успех този път съдебната реформа, трябва всички линии на действие да се движат едновременно. И реформата да не бъде оставена само на политиците или само на съдиите и прокурорите. Широките обществени дебати ще бъдат коректив. Още от сега е важно да започне конституционната дискусия". 

Той предупреди за опасност, която е такава и за много демократични общества - бюрократизирането на съда, самозатварянето му, превръщането на съдиите в чиновници ги кара да неглижират реалните проблеми на хората и да се съсредоточават само в това да си решават делата: 

"Това поражда и поддържа разяждащото усещане за несправедливост. Ние сме общество с изключително големи неравенства - икономически, социални, имаме големи групи от маргинализирани хора. Съдът би могъл да има водеща роля в решаването на тези големи неравенства, като бъде фактор, който свързва хората, които имат нужда от правосъдие, със социалната структура на държавата. Защото в един момент можем да се окажем с идеална Конституция, с идеално реформирани институции и с един бюрократичен съд, който не върши никаква работа". 

Интервюто с Калин Калпакчиев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на България Росен Желязков и папа Лъв XIV - Ватикана, 18 май 2025

Премиерът Желязков лично поздрави папа Лъв XIV

Министър-председателят Росен Желязков лично поздрави папа Лъв XIV, който беше интронизиран днес. Двамата имаха кратък разговор след края на тържествената литургия във Ватикана, когато с папата се видяха ръководителите на делегациите, присъстващи на събитието. Папата призова за по-голямо световно единство "Уверих го, че отношенията между..

публикувано на 18.05.25 в 16:20

Вижте "Накитите през вековете" в Регионалния исторически музей - Сливен

Изложба "Накитите през вековете" бе открита на Регионалния исторически музей "Д-р Симеон Табаков" в Сливен. В експозицията са изключителни образци на ювелирното изкуство  от фонда на музея , създадени от древността до началото на ХХ век. Една част от накитите са намерени при различни археологически експедиции в Сливенска област, а друга част..

публикувано на 18.05.25 в 16:19

Само в две села в Кюстендилско са обявили, че ще изкупуват череши

Само две села - в района на Коняво и Таваличево, са обявили, че ще изкупуват череши при предстоящата кампания, коментираха кметове след проведена среща в Общината. При студовете през април на много места градините измръзнаха. Неофициално се коментира, че са оцелели не повече от 30% от  плододаващите масиви в района. По-скъпи череши!..

публикувано на 18.05.25 в 15:56
Никушор Дан избра да пусне бюлетина в малкия румънски град Фъгъраш, на 244 км от  столицата Букурещ.

Близо 40% достигна към 14 часа избирателната активност на президентския балотаж в Румъния

В Румъния при висока избирателна активност преминава балотажът за избор на президент, на който мерят сили  55-годишният независим кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан и  38-годишният лидер на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион.  Пред много избирателни секции в страната хората се редят на дълги..

публикувано на 18.05.25 в 15:24
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху намекна, че Израел е отворен за споразумение с "Хамас"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху подсказа, че страната му е отворена за споразумение с "Хамас", което да вклчюва прекратяване на сраженията в Газа и което да бъде постигнато на провеждащите се днес преговори в катарската столица Доха. Споразумението трябва да включва освобождаването на всички заложници, изгнание на терористите от "Хамас" и..

публикувано на 18.05.25 в 15:05
Папа Лъв XIV

Папата призова за по-голямо световно единство

По време на интронизацията си папа Лъв XIV направи обръщение към стотиците хиляди вярващи и официални гости на площад "Свети Петър" с призив за по-голямо световно единство, като остро разкритикува вредното влияние на неконтролирания капитализъм и злоупотребата с власт, предаде ДПА. С литургична церемония започва понтификатът на папа Лъв..

публикувано на 18.05.25 в 15:00
Драгомир Стойнев

Драгомир Стойнев: Кризата в градския транспорт на София можеше да не се случи, държавата даде 17 млн. повече

Тази криза в градския транспорт на София можеше да не се случва . Това заяви пред БНР Драгомир Стойнев, председател на парламентарната група на "БСП – Обединена левица".  "През 2025 година държавата даде 17 млн. повече за градски транспорт в София. Имаше време и възможности за разговори. Синдикатите от много време даваха сигнали за..

публикувано на 18.05.25 в 14:30