Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 години творческа дейност отбелязва примабалерината Маша Илиева

2
Маша Илиева
Снимка: Личен архив

Колкото и невероятно да звучи – 40 години творческа дейност ще отбележи примабалерината Маша Илиева на сцената на Софийската опера и балет. Това ще стане следващия месец – на 11 и 12 февруари, с балетната класика „Спящата красавица“.  

Маша Илиева учи в престижната балетна академия „Ваганова“ в Санкт Петербург и още преди да навърши 18, става част от състава на балета на Софийската народна опера, както се е наричала тогава. От 1990-та година Маша Илиева е примабалерина и е играла всички големи роли от балетния репертоар на театъра – в „Жизел“, “Дон Кихот”, „Лебедово езеро“, „Ромео и Жулиета“ и “Зорба гърка”. 

Маша Илиева е артист, хореограф, репетитор, педагог и балетен режисьор, а в последните години работи с деца. Точно това ѝ доставя най-голямо удоволствие, признава тя.


"40 години ми изглеждат доста много, сякаш не вярвам, че е изминало това време. Реших да бъде юбилеят отбелязан със "Спящата красавица", защото това е връх в моята кариера. Когато танцуваш сам и искаш публиката да те хареса, предизвикателството е много голямо. Осевен това постановката е суперпродукция, в нея участват над 100 човека в спектакъла, заедно с оркестъра", каза в едно специално интервю за „Хоризонт до обед“ Маша Илиева.

В периода 2001-2003 г. Илиева е художествен ръководител на Националния балет – София. Тогава българската балетна публика за първи път се среща с творчеството на Баланчин и се поставя оригиналната постановка на “Силфида“.  

От 2009 г. е репетитор в Софийска опера и балет, а през 2014г, вече като балетен режисьор, Маша Илиева възстановява балетната класика „Спящата красавица“ на сцената на националния ни оперен и балетен театър. Ето защо именно с този спектакъл  Софийска опера и балет ще отбележи празника на примабалерината. 


В периода, в който Маша Илиева е артист-балерина, а в последствие и примабалерина, „Спящата красавица“ има своя история, свързана с Операта. През 1983г. големият балетен артист и хореограф Марис Лиепа пренася версията на Болшой театър на балета „Спящата красавица“, поставяйки го на сцената на  Софийската народна опера. В този момент Маша Илиева съвсем от скоро е част от балетната трупа на театъра. Поверени са ѝ всички малки сола.  

По-късно балетът „Спящата красавица“ е възстановен от Бойко Неделчев във вида, в който е бил поставен от Лиепа. Вече като примабалерина, Маша Илиева влиза в ролята на принцеса Аврора и Фея Люляк.  

През 2005 г. следва още една версия на балетния шедьовър – тази на Мариинския театър. Тук Маша изпълнява ролята на Фея Люляк.  

И така, през 2014 г., вече като балетен режисьор, Маша Илиева възстановява „Спящата красавица“ на сцената на Софийска опера и балет. Тя запазва автентичността на балета и в същото време вкарва свой собствен прочит в някои от ключовите роли в спектакъла, например ролята на Фея Карабос. В оригиналната версия ролята се изпълнява от мъж, за да бъде по-силно подчертан контраста на Фея Карабос и останалите феи в балета. В постановката на Маша Илиева Фея Карабос е жена с властен характер, отмъстителна и непреклонна. Премиерата се състои на 14 ноември 2014 г. и се радва на голям успех. 


Зрителите на Софийска опера и балет отново ще могат да се насладят на приказната балетна класика „Спящата красавица“, постановка и режисура на Маша Илиева, на 11 и 12 февруари 2022г. от 19:00 ч. Двата спектакъла са честване на известната българска примабалерина, жест на благодарност и признание за всичко, което е дала и продължава да дава на българския балет като артист, хореограф, репетитор, педагог и балетен режисьор.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38