„България не страда толкова от масово, широко разпространена корупция на ниските нива. И това го има, но това, което е по-притеснително в България, е безнаказаност на хора, които са на високи постове и които минават под или над радарите на институциите, които трябва да се грижат за тях“, коментира Смилов в предаването „Преди всички“.
Според него не може да се говори за война между институциите, а за напрежение между важни фронтове. Такъв тип напрежения водят до впечатления у гражданите, че институциите се занимават повече със себе си, отколкото с реалните им проблеми.Относно механизмите на европейски мониторинг спрямо страната ни Смилов посочи, че „малко е трудно да се постигне нещо повече от това, което се прилага спрямо България“.
Във връзка с институционалните промени и реформи, заявени от управляващите доц. Смилов изтъкна, че има политическо мнозинство, което стои зад това, остават технологично време и процедури, но истинското предизвикателство ще дойде после, когато ще се мерят реалните резултати.
„Това ще бъде истинският тест за мен.“
„Да се смени атмосферата, духът, начинът на работа в тези институции, което ще отнеме малко повече време, но е реалният резултат, който би трябвало да преследваме.“
По темата с исканата оставка на главния прокурор и предлагания от Иван Гешев одит, който ЕК да извърши на работата на специализираното правосъдие, Даниел Смилов посочи:
„Ако не е чисто пиар ход, то е някакъв ход да се печели време. Г-н Иван Гешев не вижда аргументите за своята оставка и търси някакъв мониторинг. Този мониторинг беше вече проведен - миналата година имахме три парламентарни избора и един президентски. Те бяха спечелени от мнозинства, които са убедени, че той не си върши работата.“
Наказателната политика на Гешев има сериозен дефект – не може да убеди обществото, че се действа с един и същи аршин, смята политологът.
„Има нужда от промяна в политиката, която води тази институция в посока убеждаване на обществото, че се действа с един и същи аршин.“
Цялото интервю с Даниел Смилов слушайте в звуковия файл.
Ароматните свещи са популярен начин да създадете по-уютна атмосфера в дома си. А от тази седмица на руския пазар могат да се намерят ароматни свещи с лика и името на руския президент Владимир Путин. За мнозина това е поредното доказателство за култа към личността в Русия. Свещите се рекламират като подходящи за хората, обичащи своя президент,..
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от..
Рибарското селище "Ченгене скеле" край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на "Да,България". Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за..
И трите мобилни оператора у нас регистрират спад на абонатите и засилена конкуренция на пазара. Това сочат данните на Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията. В края на миналата година абонатите на мобилните оператори са 7 милиона 978 хиляди, а намалението им спрямо 2023 година е с 0,4 процента. За сравнение през 2023 година е..
България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света. От Сдружението на олимпийските отбори по природни науки съобщиха, че на 66-ата Международна олимпиада по математика в Австралия българският национален отбор е завоювал 3 сребърни и 3 бронзови отличия. Националният ни отбор по математика се прибира в България в..
Голямо напрежение има сред фермерите от област Тесалия след разкритията на европейската прокуратура за откраднати с фалшиви документи милиони евро, предназначени за субсидии в аграрния сектор. Фермерите заявиха, че започват протести в Лариса. С трактори достигнаха до централни пътища, но заявиха, че няма да ги блокират, за да не пречат на..
Министерството на външните работи отбелязва днес 146 години от създаването на българската дипломатическа служба. На 19 юли 1879 година с указ на княз Александър Първи са назначени първите български дипломатически представители в чужбина. Драган Цанков представлява България в Цариград, а Евлоги Георгиев и Димитър Кирович съответно в Букурещ и..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..
Премиерът и двама министри пристигнаха във Варна за учението "Бриз 2025"