Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спор за излъчване провали заседание на работната група за зеления сертификат

| обновено на 28.01.22 в 14:40
Кадър от краткото заседание на работната група.
Снимка: ФБ на ПП „Възраждане“
Едва 25 минути продължи първото заседание на работната група, създадена от премиера Кирил Петков след протестите на партия „Възраждане“ срещу зеления сертификат. Представителите на правителството и на партията се скараха заради излъчването на срещата във Фейсбук, организирано от представителите на „Възраждане“.

Целта на работната група е да анализира данните за разпространение на коронавируса у нас и последствията, като е сформирана на паритетен принцип.

Проф. Радка Аргирова – съветник на премиера Кирил Петков, нееднократно възрази срещу излъчването на работната среща в социалните мрежи.

„Това е заповед на министър-председателя, в която пише като се завърши, да се представи доклад“, каза тя.

„В заповедта пише ли, че е забранено да се излъчва… значи ние не нарушаваме заповедта“, репликира друг участник.

Представителите на „Възраждане“ в работната група – Деян Николов, статистик, който от две години анализира данни, свързани с коронавируса, който излъчваше в социални мрежи, и Георги Тодоров – специалист по клинични лаборатории, обаче настояха излъчването да продължи. И изложиха аргументи в подкрепа на пълната прозрачност.

„Това е въпрос от изключително значение за обществото, така че… ако някой нещо го притеснява, нека каже в момента защо и какви са му съображенията това нещо да не бъде излъчвано.“

„Нашите мнения винаги могат да бъдат по някакъв начин преиначени.“

След дълъг спор да се излъчва или не срещата във Фейсбук участниците не стигнаха до консенсус и се разотидоха.

Представителите, определени от правителството за участие в дискусията, декларираха, че не желаят да бъдат записвани. Предложиха да има запис с диктофон.

„Нямам желание да излизам в Ютюб или където и да е другаде“, каза един от тях.

Това не бе възприето от представителите на „Възраждане“ и заседанието беше прекратено.

По-късно в кулоарите на Народното събрание експертът от „Възраждане“ доц. Атанас Мангъров обяви, че партията очаква позицията на премиера.

„Нашата цел беше хората да чуят какво ние имаме да кажем и какво имат да кажат те. Явно, че някои хора това не ги устройва и има неща, които те искат да останат скрити.“

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че след като получат отговора на премиера, ще решат как да продължат следващото заседание на работната група

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Цветелина Стоянова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС реши: 18,6% по-скъпо в столичните таксита от 1 януари

С 18,6 на сто ще поскъпнат таксиметровите услуги в София от 1 януари 2026 година, реши Столичният общински съвет. Предложение за увеличение на минималните тарифи на таксиметровите услуги в София с над 18% Цената се променя на базата на приетата методика, която включва цените на горивата, инфлацията и минималната работна заплата. Евелина Стоянова..

публикувано на 23.10.25 в 19:34
Дончо Барбалов

България следи внимателно ситуацията с митата от САЩ и техния ефект върху икономиката

България следи внимателно ситуацията с въведените от САЩ мита и техния потенциален ефект върху националната икономика. Информацията се анализира и на ниво Европейски съюз. Това заяви заместник-министърът на икономиката Дончо Барбалов по време на блиц контрол в Парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове...

публикувано на 23.10.25 в 19:28
Артефакти от крепоста

Американци ще търсят едра шарка или чума, убили бебета, погребани в крепостта "Ряховец"

Изключително успешен десети археологически сезон отчетоха изследователите на крепостта "Ряховец" до Горна Оряховица. Оказва се, че американска лаборатория ще търси едра шарка или чума е убила десетки бебета, които са били погребани на крепостта.  Американска лаборатория ще изследва ДНК пробите от многобройните детски погребения, на които са..

публикувано на 23.10.25 в 18:44

Зеленски: Русия донесе войната на наша територия и трябва да плати за това

Президентът на Украйна Володимир Зеленски определи като "труден, но и добър" диалогът за репарационния заем за Украйна от блокираните руски активи. Белгийският премиер Барт де Вевер заяви, че ако няма солидарност между страните-членки по поемането на риска, той няма да допусне това да се случи. В Белгия се намира централния депозитар "Юроклиър",..

публикувано на 23.10.25 в 18:41
Никола Барбутов

Защо апелативният съд отмени домашния арест на бившия зам.-кмет на София Никола Барбутов

Софийският апелативен съд отмени домашния арест на бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов и потвърди задържането му под стража. Въз основа на 4 нови тома доказателства, внесени тази сутрин, апелативните съдии заключиха, че има опасност извън ареста той да извърши престъпление срещу правосъдието.   Съдът остави в ареста бившия заместник-кмет..

публикувано на 23.10.25 в 18:35
Президентът Румен Радев

Радев за управлението: Коалиция "Магнитски" води към шкафчета, към офшорки, към сметки в чужбина

Президентът Румен Радев очаква от правителството да вземе всички мерки, за да няма криза на горивата в България, след като САЩ наложи санкции на петролните компании "Лукойл" и "Роснефт".  Държавният глава критикува управляващото мнозинство и го нарече "коалиция Магнитски".  Президентът очаква правителството да вземе всички мерки, така че..

публикувано на 23.10.25 в 18:15
Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: Тръмп направи за дни тройно завъртане по отношение на Русия

В рамките на по-малко от седмица видяхме тройно завъртане на Тръмп по отношение на Русия и изненада всички. С тази констатация започна анализа си пред БНР военният експерт Ивайло Иванов от Съюза на офицерите "Атлантик". "Най-добрата стратегия на САЩ за постигане на край на войната в Украйна е налагане на масивни икономически санкции срещу Русия,..

публикувано на 23.10.25 в 18:13