Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България - дела и документи": Исихастите са обитавали скалните манастири

Скалните манастири са разпространени в района на Русе и Шумен

Ивановски скални манастири
Снимка: META/Facebook-Maria Shopova
"Обвързването на исихазма със скалните църкви и живота на исихастите в скалите е напълно резонно. Това вероятно е било точно така, но съществуват скални манастири в България и в частност в Русенското поломие много преди създаването, избистрянето на исихазма като такъв, защото това се случва през 14-то столетие", каза за БНР Евгени Георгиев, изследовател и уредник в Регионалния исторически музей в Русе.

Информацията, която ползват историците за изучаването на живота на монасите, обитавали скалните църкви идва от няколко източника:

"Имаме храмове, където оформлението е идеално и то много наподобява това на зиданите църкви, имаме много надписи, графити в храмовете и прилежащите помещения. Имаме стенописи, които носят информация, дават възможност за датировка и да не забравяме географската литература,  житията на светците, в които също имаме информация в тази насока за няколко светци на Поломието и съчиненията на средновековните автори", допълни в предаването "Рано в неделя" Георгиев.

Скалният манастир „Св. Архангел Михаил” се намира на 22 километра от град Русе, в близост до село Иваново, в границите на Природен парк „Русенски Лом”. Ивановският скален манастир е в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО. Той е съставен от 15 скални църкви или параклиси.

"Там достъпът на туристите е напълно възможен и посещаемостта е голяма".

По думите на д-р Гергана Илиева, изследовател от филиала на Националния археологически музей в Шумен, скалните манастири са много разпространени в Шумен и околността на Шуменското плато, Мадарското плато.

"Големият брой е концентриран в Шуменското плато. По самата шуменска крепост има два скални манастира".

За числеността на монасите се съди за големи брой ниши, допълни Илиева. 

"Най-голям той е при скалните манастири на Мадарското плато, където са обособени скални ниши на няколко нива - така наречените горни и долни кьошкове. Общият им брой е бил над 160".

Исихазмът (от гръцки: ἡσυχασμός, от ἡσυχία, спокойствие, тишина, уединение) е степен на свързване с Бога в православното християнство, 28-а от общо 30 по лествицата на свети Йоан Лествичник. При тази висока степен човек вече е очистил сърцето си от страстите и при непрекъсната сърдечна умна молитва „Господи, Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй ме, грешния“, молещият се може да се удостои с чистото си сърце да вижда Бог. Всяка степен се постига с полагане на определени усилия с цел придобиването на Светия Дух и обожението на душата и тялото.

Исихазмът се разпространява в края на XIII и началото на XIV век в Света гора и в други манастирски обители в Мала Азия и на Балканския полуостров. Около 1335 г. един от видните проповедници на това учение – монахът св. Григорий Синаит, с помощта на българския цар Иван Александър, основава в планината Странджа, в областта Парория, свой манастир. В него бързо започват да се стичат монаси от Византия, България и Сърбия, привлечени от славата на Григорий Синаит.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Скалният манастир „Св. Димитър Басарбовски“ се намира в скалите край река Русенски Лом в землището на село Басарбово. В наши дни това е единственият действащ скален манастир у нас. Той е функционирал през вековете, заедно с близките скални манастири край село Иваново, накацали, подобно на него, по поречието на реката, оформила красива долина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05