Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерът: Залагаме на много реформи, трябват ни 6 месеца

| обновено на 03.02.22 в 21:17
Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

Всеки ден има кризи за решаване. Заварихме модел - функция на колко са болни на 100 000 и на база на това държавата трябва да решава какво да затваря, ние казахме, че ще направим модел, който е функция на най-критичния фактор на здравната система – това са интензивните легла и техният капацитет. Това заяви премиерът Кирил Петков пред БНТ.

На базата на този модел управляваме Covid кризата в най-голямата вълна без реално да има големи мерки на затягане. Доволен съм от реакцията на министър Сербезова за жената във Враца, добави Петков.

Хората, които са антиваксъри, те са 15 различни групи с различна мотивация. Всичките групи се обединяват, че ако няма трибуна, на която някой да ги изслуша, те се капсулират и стават агресивни, добави Петков.

Ако стигнем до 60% ваксинация или ако паднат интензивните легла под 5%, тогава махаме зеления сертификат, повтори Петков. Имаме ясни модели и вземаме ясни решения, уточни още той.

Залагаме на много реформи, които трябва да се случат. За да се направят смислено и да се постигнат резултати, те не могат да станат от днес за днес. За да може да се направи правилно плануване за тези реформи, ни трябват 6 месеца. Ако няма актуализация на бюджета, няма да знаем най-правилните стъпки за тези реформи. На 6-ия месец трябва да имаме ясен план, уточни премиерът, цитиран от БГНЕС.

За първи път инвестираме в безплатни детски градини и ясли. Не трябва да има хора под линията на бедност, каза Петков. "Трябва да имаме инвестиция в човешки капитал и социална мрежа от прекалена бедност", добави той. Не може България да има 50% от продуктивността на труда, а заплащането е на 27%, това означава, че нещо не се случва правилно в капиталовите инвестиции, подчерта Петков.

Не правим движенията политически, виждаме проблем, тръгваме да го решаваме и какъв е политическият отзвук от това, не ни е приоритет, заяви Петков.
Премиерът беше попитан и за предупреждението на президента Румен Радев във връзка с "Булгаргаз". "Когато има разделение на властите, е хубаво едната да предупреждава за рискове другата", отговори Петков.
И заяви, че не смята изказването на държавния глава за жълт картон.

Кирил Петков коментира тази вечер по БНТ и отказа на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" да участват в създадената временна комисия за промени в Конституцията, чийто председател ще е Христо Иванов от "Демократична България":

„На ниво конституционни промени ние бихме се много радвали, ако опозицията реши да подкрепи за пръв път да имаме независима съдебна система, за пръв път да имаме промяна в прокуратурата, така че всички ние да сме сигурни, че има правосъдие в България - но това не може да бъде функция на някакъв тип търговия“, каза премиерът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03