Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пекин: Фойерверки за откриването на Олимпиадата и среща Си - Путин

Снимка: ЕПА/БГНЕС

С фойерверки, речи и музикална програма, включваща композицията на Джон Ленън "Imagin", официално започнаха Зимните олимпийски игри в Пекин. Китайският президент Си Цзинпин обяви Игрите за открити.

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Традиционно атлетите на страните участнички дефилираха с националните флагове, но част от делегациите не включват дипломатическо представителство заради наложен бойкот.

В него участват САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Литва и други страни. Причината е нарушаването на човешки права в Китай.

Поради тази причина откриващата церемония на игрите не беше уважена от много световни лидери. Там обаче беше руският президент Владимир Путин. А преди церемонията Москва и Пекин излязоха с обща декларация срещу разширяването на НАТО.

Първата среща на живо между Си Цзинпин и Владимир Путин от началото на пандемията произведе стратегически документ със споделено искане - "Страните се противопоставят на по-нататъшното разширяване на НАТО и призовават Североатлантическия алианс да изостави идеологическите подходи от епохата на Студената война".

Руският президент Владимир Путин присъства на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин, 4 февруари 2022 г./Снимка: ЕРА/БГНЕС

Така в началото на Олимпиадата Пекин официално застана до съюзника си в искането на Москва за гаранции в сферата на сигурността.

Едно от тях - Украйна, около която продължават да са струпани около 100 000 руски военни, да не се присъединява към НАТО.

Русия и Китай определят като дестабилизиращо влиянието на Вашингтон и настояват Западът да уважава "суверенитета, сигурността и интересите на други страни".

Сред сериозните притеснения в съвместното изявление е стратегическият договор между САЩ, Великобритания и Австралия, който предвижда Канбера да придобие флот от ядрени подводници. Според Москва и Пекин това заплашва сигурността в Азиатско-Тихоокеанския регион.

Изявлението засяга и редица други въпроси - от правилата на Световната търговска организация до тройното сътрудничество с Индия.

В един от параграфите Русия и Китай настояват за "международно управление на интернет", което да им гарантира "суверенното право да регулират националните сегменти" на световната мрежа.

Танцов спектакъл на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин 2022 г. на Националния стадион, известен още като Птиче гнездо, 4 февруари 2022 г./Снимка: ЕРА/БГНЕС

Русия и Китай сключиха и сделка за доставка на руски природен газ за период от 30 години, което доведе до поскъпване на рублата и на акциите на руските енергийни компании.

Съгласно споразумението руската държавна компания "Газпром" ще доставя 10 милиарда кубически метра газ годишно на китайския енергиен гигант CNPC.

Договорът е за срок  от 30 години, а доставките ще се осъществяват по нов тръбопровод, който ще свърже Далечния изток на Русия със североизточен Китай. Доставките трябва да стартират след две до три години, а синьото гориво ще бъде заплащано в евро, тъй като двамата лидери Владимир Путин и Си Цзинпин се договориха да работят във валути, различни от американския долар.

Русия вече изпраща газ до Китай чрез газопровода "Силата на Сибир". Той обаче не е свързан с тръби, подаващи газ към Европа, която е изправена пред покачващи се цени поради ограничените доставки - една от няколкото точки на напрежение на ЕС с Москва.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Съдебен обрат по нашумял случай във Великобритания

От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега  оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..

публикувано на 05.02.25 в 05:03
Принц със съпругата си Хари Мегън Маркъл.

Съдебни и визови проблеми за принц Хари

Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“.  The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..

публикувано на 05.02.25 в 04:50
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36