Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Любен Тотев: Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого

Сливането на държавните университети - за и против

Даниел Парушев: По-скоро такова обединение на вузове няма да има

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Сливането на държавни университети е стъпка, която беше обявена като предстояща от министъра на образованието и науката Николай Денков и предизвика реакции сред студенти и преподаватели.

"Първо ще влезем в противоречие със Закона за висшето образование. В него е описано, че волеизявлението за сливането може да става по желание на колективите, а тук усещам, че се подготвя нещо друго, смятам, че това няма да бъде правилно", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Любен Тотев, бивш председател на Съвета на ректорите на висшите училища в България /два мандата/, бивш ректор на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски".

"Кое налага да остават от 38 на 16 университета - така, както чета по медиите, че иска акад. Денков. Защо се иска?

По мое мнение, нещо, което работи, не трябва да се пипа. Последните години висшето образование, има порядки и ред, всеки университет има вече десетки години традиции.

Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого. И не се казва какво точно и как се сливат? Чак на 22 февруари ще има Съвет на ректорите - навремето ние свиквахме извънредни съвети в рамките на няколко дни и се успокояваше обстановката", каза още проф.Тотев.

По думите му университе са достатъчни за България като брой на базата на броя на населението. Но все пак е необходимо широко обществено обсъждане по темата, смята проф. Тотев.
Даниел Парушев
"Според мен по-скоро такова обединение няма да има, макар че, има такава тема в публичното простраство, но това не е потвърдено от министъра на образованието", заяви пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

"Акад. Денков е много сериозен човек и ако има такава идея - от 32 университе да останат 16 - това е много важна тема, която не може да се прокара без обсъждане. Дори ако се стигне до такова решение, то трябва да мине през обсъждане и в Народното събрание за всеки един университет. Не мога  да си представя как депутатите от различните региони ще искат такова обединение...

На 22 февруари ще трябва да чуем Съвета на ректорите,  но ние на 19 февруари също имаме общо събрание на студентските съвети. Това, което сега обсъждаме с колегите, те са по-скоро против, именно да не се загуби тази амтономност

Но първо трябва да види идеята на министъра на образованието. Иначе в страгетията е залегнало обединение, но там са посочени три варианта:

- общи програми между висшите училища, когато студентът получава диплома от повече от един ВУЗ

- европейски мрежи

- алианси и конфедерации, консоруциуми или други по-трайни обединения с цел споделяне на ресурси на университети, които са в един район

Онлайн образованието ни досега, ако продължим така, това ще е пагубно за нас. Почти 80 на сто то ВУЗ-вете продължават да са в онлайн среда - ако така завършим и така учебната година, плодовете на тона ще се берат след години.

Това е пагубно за нас и ние настояваме да отпадне незабавно", заяви категорично Парушев.

"Никъде в света не е така, и ще ви кажа защо . Защото според мен,  образованието не е национален приоритет - защото тук приоритет са заведенията, туризма, дискотеките, баровете, но висшето образование на стои на дневен ред. Министър Денков знае нашето мнение, но МЗ със своя заповед казва, че висшите училища преустановяват своите занятия, ако имат само зелен сертификат.

Но как при над 10 000 студенти ще е приложим зелен сертификат? Около 30 на сто са ваксинираните студенти, да нисък е процентът, най-изрядни са в Медицинския университет.

Големият проблем са преподавателите - те казват, че няма да се върнат присъствено, докато не отмине пандемията, защото се страхуват от заразата", каза още Парушев.

По думите му потърпевщи са инженерните специалности, по изкуствата, строителните висши училища.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13