Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Поромански: Общият процент смъртност в „Пирогов“ е нараснал в пъти заради Covid-19

Снимка: БГНЕС

543 пациенти с Covid-19 са лекувани в реанимацията на „Пирогов“ по време на 3-та и 4-та вълна на пандемията, съобщиха от лечебното заведение. От там посочват, че тежестта на болестта, допълнителните заболявания на пациентите, както и ниският процент на ваксинация в България водят до отчитане на близо 18 процента смъртност по време на третата вълна и 24 процента при четвъртата вълна на пандемията.

В началото на седмицата болницата беше посочена с най-висока смъртност на пациенти с Covid-19, според анализ на официални данни, систематизирани от „Галъп интернешънъл“ в Индекс на болниците. 

Директорът на „Пирогов“ проф. д-р Иван Поромански коментира: 

„Много голям е процентът с Covid патологията. Ако говорим за общия процент на болницата за смъртност в сравнение с 2017 г., 2018 г., 2019 г., да, вдигнал се е и то в пъти. Нашата обща смъртност е била максимално 5 - 5,2%, сега е доста повече. Този вирус е малко непредвидим. Не знаем кога и дали ще има нова вълна, последната и тази някак си се сляха, нямаше интервал... Тази вълна е по-лека, съдим за това по това, че все още имаме свободни легла“. 

Той подчерта, че едни от най-тежко болните, които влизат в болницата, са от провинцията, следват тези от София или от други болници: 

„Проблемът е, че голяма част от пациентите идват в последния момент. Имали сме случаи, в които пациентите още от вратата трябва да ги интубираме“. 

И отново заяви, че проблемът с персонал продължава да е голям, и то не само в „Пирогов“. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключи строежът на детската градина във великотърновския квартал "Картала"

Във Велико Търново приключи строежът на детската градина в квартал "Картала". Тя е за 150 деца и се очаква да започне прием от идната учебна година. Изцяло са положени вътрешните инсталации в новата детска градина. Остава поставянето на слънцезащитните сенници по фасадата. В детската градина ще има пет групи, всяка със собствена..

публикувано на 08.11.25 в 20:40

Прессекретарят на Тръмп: Би Би Си - "100% фалшиви новини" и "машина за пропаганда"

Прессекретарят на американския президент Доналд Тръмп определи Би Би Си като "100% фалшиви новини" и "машина за пропаганда" в интервю за "Дейли телеграф" след обвинения в пристрастност към телевизионния оператор. Карълайн Ливит, висш служител в Белия дом в администрацията на Тръмп, заяви, че гледането на бюлетини на Би Би Си по време на..

публикувано на 08.11.25 в 20:01

Вицепрезидентът Йотова: Делото на княз Борис Първи е революционно

Вицепрезидентът Илияна Йотова определи като революционно  делото на княз Борис Първи, избрал българския народ да приеме християнството. Илияна Йотова беше патрон на честванията по повод 1160 годишнина от покръстването на българите. Те се проведоха на територията на Националния археологически резерват „Деултум-Дебелт“. Според исторически хипотези..

публикувано на 08.11.25 в 19:41

Над 40 доброволци и 20 спасители от ПСС издирват изчезналата във Витоша Стефани

Повече от 40 доброволци, 20 спасители от Планинската спасителна служба и  Доброволното формирование на Столичната община се включиха в издирвателната операция на изчезналото във Витоша 20-годишно момиче. Направени са и няколко облитания с дрон, съобщи за БНР директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев. В операцията са се включили и..

публикувано на 08.11.25 в 19:30
Снимката е илюстративна, архив.

Над 700 полета бяха отменени от американските авиокомпании в събота

Над 700 полета бяха отменени от американските авиокомпании в съботния ден в съответствие с разпорежданията на Федералната авиационна администрация.  Считано от петък властите започнаха постепенно намаление на въздушния трафик, заради липсата на пълноценен въздушен контрол, проблем породен от спирането на работата на федералното правителство...

публикувано на 08.11.25 в 19:09
Фонтан в парк в Техеран.

Правителството на Иран предвижда спирането на водата в 10-милионен Техеран

Правителството на Иран предвижда спиране на водата в 10-милионната столица Техеран заради сушата, предадоха Франс прес и ДПА. Редица ирански медии съобщават, че вече е започнало спирането на водата през нощта в някои райони на града. Валежите в  столицата на Иран са на безпрецедентно ниско ниво от почти век насам, заяви пред октомври..

публикувано на 08.11.25 в 18:56
Служители на ливанската гражданска отбрана издирват оцелели сред отломките на сграда, разрушена при израелски удар в село Теир Деба, Южен Ливан, 6 ноември 2025 г

Три жертви и седем пострадали при израелски удари в Южен Ливан

Трима души са загинали и седем са били ранени при израелски удари в Южен Ливан, предаде ДПА. На няколко различни места автомобили са били атакувани от въздуха. От израелската армия съобщиха само, че са били елиминирани двама терористи, които участвали в трафик на оръжие, използвано от "Хизбула". По-рано тази седмица Израел заяви, че е предприел..

публикувано на 08.11.25 в 18:26