Президентът Румен Радев заяви, че няма военно решение на кризата с Украйна, а надеждата е, че пълномащабна война ще бъде избегната:
„България е част от усилията за деескалация, но и част от усилията за усилване на източния фланг на алианса. Вече започва съвместната мисия по контрол и охрана на въздушното пространство. Като рамкова страна във формирането на батальонната бойна група, България е отворена към всички съюзници за участие на техни контингенти, които да допринесат за запълване на дефицита от способности в нашите сухопътни войски“.
България е суверенна държава и лоялен съюзник и член на НАТО. Тези са двата водещи принципа, които определят нашата позиция, каза още президентът.
„Най-важната гаранция за нашата сигурност е боеготовността на Българската армия, нейната модернизация, мотивация на личния състав“, предупреди държавният глава пред журналисти в Сунгурларе преди утрешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност.
Относно списъка на Кирил Петков, съставен по информация от Гугъл и предаден на прокуратурата, президентът Радев каза:
"Аз съм убеден, че борбата срещу корупцията трябва да се води със силата и легитимността на институциите, а не само с популярността на социалните мрежи".
Държавният глава е в Сунгурларе за традиционното шествие до лозовите масиви в местността Ичмята край града, както и за ритуала по зарязване на лозята.
"Години наред като летец в летище Равнец летях често над вашия край и се наслаждаваш на прекрасната гледка отгоре. Всичко е подредено, обработено с любов, то си личи. Искам да ви поздравя още веднъж с празника. Нека Свети Трифон да закриля вашия благороден, честен труд. Нека прочутото ви Сунгурларско вино да продължава да бъде символ на любов, трудолюбие и надежда", обърна се Радев към местните.
Заради силно развитата винарска традиция в община Сунгурларе през 1992 година 14 февруари - Денят на Св. Трифон е обявен за празник на града.
В Музея по лозарство и винарство в Сунгурларе още през 1988 г. е открита първата в България музейна сбирка по лозарство и винарство. В общината се намира и един от най-големите винзаводи в страната.
Освен ритуала по официалното зарязване на лозята в програмата на президента е и изложба с творби на деца, участвали в националния конкурс „Св. Трифон Зарезан“.
Румен Радев ще връчи и отличията на победителите в конкурса. В двора на музея по винарство и лозарство президентът ще открие общинския празник и ще приветства жителите и гостите на Сунгурларе.
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде в Сухиндол като гост на празника на града и за Деня на лозарите и винопроизводителите. Очаква се Йотова да се включи в обредното зарязване на лозята по обяд в местността „Димчански завой“.
По-голямата част от сондажите на социологическите агенции показват, че българите са за влизане в еврозоната. Има и скептици, което е нормално и те са около 1/3 от обществото. Т ук е ролята на големите лидери и водачи, да се обясни и да се преработи страхът, и хората да имат повече доверие към евросистемата, коментира Петко Петков, социолог..
Пожар в автобус на обществения транспорт в Габрово e пламнал тази сутрин към 5:30 часа. В превозното средство не е имало пътници. При инцидента са нанесени материални щети. Инцидентът е станал рано сутринта, докато автобусът на градския транспорт се е движил към първа спирка, откъдето трябвало да качи пътници. Пламъците бързо са били..
Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на..
"Руснаци над 50 години се сражават и умират в Украйна", под това заглавие вестник "Файненшъл таймс" помества обширна статия с данни и анализ защо руските "дядовци" грабват оръжията. База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание "Медиазона", заедно с руската служба на Би Би Си и други медии,..
Съветът за сигурност на ООН одобри в понеделник предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предаде ДПА. Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни..
В кипърската столица Никозия падна 40-годишен температурен рекорд заради студения фронт "Корал", който вече почти седмица влияе на острова. Рекорд бе поставен и в потреблението на електроенергия. Очаква се към четвъртък - петък времето да се нормализира с температури, близо до сезонните стойности, казаха от Метеорологичната служба...
Софийският градски съд за втори път върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото, но уважи искане на държавното обвинение - за бившия следовател да бъде издадена европейска заповед за арест. Според съдия Мирослав Георгиев, въпреки че делото срещу Петров е публично известно, фактът, че той не се..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..