Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Халит Куртулмуш представя своята втора самостоятелна изложба в България

Карикатурите му са обединени под заглавието „Бодлив генгер“

Халит Куртулмуш
Снимка: Велина Махлебашиева

Домът на хумора и сатирата в Габрово кани публиката да се посмее с карикатурите и шаржовете на именити български актьори, нарисувани от художника Халит Куртулмуш. Той живее и работи в Турция, но е роден в България и получава образованието си в художественото училище в Сливен. Представя себе си с артистичния псевдоним Айтослу, т.е. от Айтос. Наименованието на самостоятелната му изложба също е свързано с мястото, където е пораснал. 

Карикатура на Стоянка Мутафова, направена от Халит Куртулмуш   Снимка: Дом на хумора и сатирата в Габрово
Халит Куртулмуш представя своята втора самостоятелна изложба в България и този път показаните карикатури обединява под заглавието „Бодлив генгер“. Генгер е храстче, характерно за района на Айтос, обяснява Халит, който е израснал в този край. Иглите на растението причинявали много болка, но в него намирали убежище гущери, костенурки и змийчета, а пламнело ли - веднага изгаряло.  

По тази аналогия метафорично художникът свързва генгерът със своята карикатура, заради която в Турция рискуваш да изгориш.  

"Без да искаме ние сме принудени да се съобразяваме с някои неща. Нашата карикатура е без думи. Не употребяваме мото, надписи в карикатурите си, а използваме символи - универсални символи, които са разпознаваеми от зрителя на пръв поглед", каза за БНР Халит Куртулмуш.

Участията в конкурси дават свобода на художника. За 10-те години, в които се занимава с карикатура, е спечелил повече от 100 награди от карикатурни конкурси, повечето от тях международни. Член е на УС на Асоциацията на Анадолските Карикатуристи, членува и в Съюза на българските художници. 

Повече от 30 години живее и работи в Бурса, където се изселва със семейството си:

"Не мога да забравя първите 20 години, в които съм живял тук, училището ми, първите наблюдения, съседи, приятели, обучението ми, дори съм служил в казармата в България".

Истанбулска конвенция, творба от Халит Куртулмуш  Снимка: Дом на хумора и сатирата в Габрово
За връзката на художника с България подсказва и артистичния му псевдоним - Айтослу. Когато заживели в Турция го наричали айтослия и така избрал да се представя като творец.

Дълги години не бил идвал в България, върнал се 20 години, след като се изселили - любопитен за промяната тук, като най-силно го впечатлила промяната в българския език.

"Много се затрудних, понеже точно след около 20 години имах възможност да посетя България. Тогава забелязах, че има много голяма промяна във всички. Хората се бяха променили", допълни за "Закуска на тревата"  Халит Куртулмуш.

Халит Айтослу представя в Дома на хумора и сатирата  38 карикатури - поглед към световната политика и Covid-пандемията, и 22 шаржа на наши именити сатирични актьори. Помни добре ролите им и обича да гледа отново вечните филмови класики с тяхно участие. Рисува с обич образите им, за които казва, че са останали в националната памет. Първи шаржовете му оценяват изселниците от общността в Бурса, за която художникът споделя:

"Показвам на приятелите си, на изселниците. Има няколко определени квартали, които са само с изселници. Там продължават традициите".

Айтослу показва шаржове на Апостол Карамитев, Григор Вачков, Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Тодор Колев, Велко Кънев, Стефан Данаилов и още любимци на публиката.  

"Не съм ги направил много цветни, за да придадат черно-белия живот тогава, понеже снимките ги гледам, те са черно-бели - това е колорита, в който си спомням България преди 30 години. Радой Ралин е съвсем нов шарж, по-цветен".

Изложбата ще остане на разположение в залите на смеха до 8 април.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33