Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милиони страници на регистър „Население“ чакат дигитализация

Снимка: БГНЕС

"80 милиона страници на регистър „Население“ чакат да бъдат дигитализирани", това каза в "Хоризонт до обед" Силвия Георгиева от Национално сдружение на общините. Това са на практика историята на България за населението.

"И това далеч не са всички документи, които, оставайки все още на хартия, остават на практика недостъпни, или трудно достъпни за гражданите. Оказва се, че България, 22 години след началото на 21-ви век, все още оставя на мишките да си хапват от историята на населението й в буквален смисъл.  А в дигиталното общество това е недопустимо.", смята Георгиева.

Председателят на Сдружението на общините вече е поискало среща с новото министерство на дигитализацията по въпроса.

Бургас е една от общините, която се бори да дигитализира всичките документи. Както почти във всички общини, и в Бургас първите писмени документи за населението стоят а на хартия от 1893-та година“, посочи пред БНР Стефка Калева – началник отдел ГРАО в Бургас разказва, че работата с хартията била спокойна.

И това наложило дигитализацията на документите в Бургас да започне преди 15 години. Необходими са били между 8 и 10 хиляди лева през 2007-ма, но процесът продължава и до днес, каза още Калева.

НСИ

"С до 30 000 лева след промяната в Закона за обществените поръчки през 2013-2014 г., което дало възможност за директното възлагане. И с по 36 000 лева годишно с ДДС . Това е довело до по-големия обем на сканирани документи. Но ако парите свършат, сканирането спира, допълва Калева. 

Обобщената справка от фирмата за сканирани документи до 2021 г. показва, че за 15 години община Бургас е сканирала 952 670 документа. Голямата част от които са актове по гражданско състояние до 1999 г. „Със заявката от тази година при нас, със сигурност ще минем 1 милион, документа“, казва Стефка Калева – началник отдел ГРАО в Бургас.

Анита Маринова е началник отдел „Услуги за гражданите“ в община Троян.

"Община Троян няма проблемите на по-малките общини – да им липсват пари за дигитализация на документи, казва Анита Маринова. В Троян решили въпроса на веднъж. И така от 10 години всичките около 200 000 документа от община Троян са в системата. Но и Анита Маринова посочва като извод от това, че процесите на дигитализация на документите трябва да бъдат осмислени на по-централизирано ниво. Особено ако новото управление се е насочило към пълната електронизация на услугите, както е записано в коалиционното управление.

Дигитализацията, поне на 80-те милиона страници на регистър „Население“ трябва да стане след разговори и с новото министерство на електронното управление за това  настояват от Сдружението на общините.

Наближава времето, в което част от документите по гражданско състояние трябва да отидат в Държавната агенция „Архиви“. И все още не е ясно дали тези документи ще бъдат дигитализирани от общините и предадени на Държавната агенция „Архиви“. Или ще бъдат предадени на хартия и дигитализирани в Агенцията и кой ще иска да плаща за този процес.

Още по темата в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59