Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Човешкото тяло" на студенти и преподаватели от НХА

Изложбата "THE BODY / Човешкото тяло" на студенти и преподаватели от специалност "Живопис" на Националната художествена академия ще бъде открита в Галерия-книжарница "София Прес" на 22 февруари (вторник).

Преподаватели: проф. Андрей Даниел, проф. Иван Димов,  ас. д-р Правдолюб Иванов, доц. д-р Атанас Атанасов и гл. ас. д-р Константин Костов=

Студенти, бакалаври и магистри от Ателие 51, специалност „Живопис“, Национална художествена академия - София: Артемий Овчинков, Ванеса Велизарова, Дара Желязкова, Иво Рангелов, Радостина Йорданова, Анна Користашевска, Даниела Панайотова, Анджела Урумова, Илиана Христова, Лилaна Игнатова, Павлинка Димова, Светослав Христов, Христина Пападолулу, Биляна Токмакчиева, Костадин Радичев, Ханко Седевчев, Александър Шиваров, Мартин Иванов и Самуил Велев=

Кураторът Константин Костов представи изложбата пред БНР:

„Има изначални теми в изкуството. Изображенията на човешкото тяло винаги са интригували, обсебвали и вдъхновявали дълга традиция на изобразяване. Предизвикателството да се втурнеш в лично интерпретиране на темата е проява на безстрашие и лично обогатяване за всеки художник, а защо не открехване на нови контексти на разбиране и открити смисли за света на изкуството. С намерението да провокира подобна смелост, темата се появи като предизвикателство в заниманията по „Композиция“ в ателието по живопис (51-во ателие в Националната художествена академия). В традицията на ателието, водено до скоро от проф. Андрей Даниел е да бъде предложена тема, която да се превърне в повод за бъдещите изследвания в живописта. Като настоящ ръководител на ателието продължих тази традиция и през последната учебна година, предложението ми беше именно „Тялото“. На пръв поглед провокацията изглежда обособена в чисто жанрово отношение, но с течение на времето в разговорите със студентите започнаха да се обогатяват контекстуалните и концептуални натоварвания на проблемите в живописта. Появиха се изследвания на идентичността, красотата, религията, отсъствието, секса и пола, силата, границите на телесното, разрушеното или болно тяло и тялото във взаимоотношение с пространството.

Днес, в ерата на супермодела и суперспортиста, в разбирането за частното и за общественото тяло се постига нова непосредственост. В съвременни изложби продължава да се търси този широк диапазон. Може да бъде открит, започвайки от традиционната медия в учебния процес при академичните постановки. Среща се и във фокусни изследвания на голото тяло като провокиращи размисъл и поглед върху него през времето, културите и медиите. Това е само един пример за това колко дълбоко картините на „Тялото“ продължават да разпалват страстта, да предизвикват противоречия и интерес на всички нива на обществото, като дори достигат до такива, изпитващи границите за непристойност или разбиране.

Тялото е истинско отражение на това очарование – вълнуващ и провокативен запис на увлечението на художника по човешката фигура. Изложбата предлага на вниманието на публиката картини на студентите от „Ателие 51“, като резултат от едногодишното им изследване върху темата и жанра. Към експозицията ще се представят и произведения на художниците - техни преподаватели, които през своя творчески път са пристъпили неведнъж към темата“. 

Интервюто на Даниела Големинова с Константин Костов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30