"Най-важно е да има системи за контрол на качеството на университетите, които към момента не работят. Системата за акредитация не работи правилно и ние предлагаме как тя да се промени, за да дава обективна оценка на качеството на всяко висше училище. Трябва да се промени и системата за атестация на преподавателите".
Това поясни пред БНР министърът на образованието Николай Денков.
И допълни, че има обективни показатели, които обаче не се използват нито при акредитацията на университетите, нито при атестацията на преподавателите:
"Обективните показатели от рейтинговата система трябва да бъдат включени в системата за оценка на качеството. Днес те не са включени в тази оценка. Трябва да се добави и системата за проверка на плагиатството, която работи в момента, но в ограничен обем. При преструктурирането се цели по-голяма видимост на международно ниво. Малките висши училища не могат да осигурят качество, защото не са ефективни".
В предаването "Нещо повече" министър Денков допълни:
"Висшите училища и особено малките се намират в трудна ситуация, не защото им се дават малко пари, но и защото не могат да осигурят ефективно използване на тези средства. През последните години увеличаваме средствата за висше образование с над 60% при намаляване на броя на студентите с почти 20%".
Той посочи, че обвързването на допълнителното финансиране с подобряване на системата за оценяване на преподавателите е добра комбинация.
"Искаме да се обвържат изискванията за атестиране с изискванията за заемането на определена академична длъжност".
В рамките на три месеца експертно ще бъдат подготвени предложения за промени в законите, след това - обществено обсъждане, приемане в Министерския съвет и гласуване в парламента.
"Реализацията на промените да започне от новата академична година или най-късно през януари 2023 година. Някои промени са твърде сериозни, за да очакваме да се случат в кратък период. Преструктурирането, например, става поетапно и в рамките на до 2-3 години".
Интервюто с Николай Денков можете да чуете в звуковия файл.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..