Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Хаджииванов: Стотици деца остават без издръжка заради тромави закони

Частните съдебни изпълнители предлагат да има електронни търгове и електронни запори

Снимка: Ани Петрова

Камарата на частните съдебни изпълнители се обърна с писмо до Министерския съвет и Народното събрание с предложения за промени в законодателството, включително в Закона за държавния бюджет, във връзка с размера и режима на присъждане и заплащане на детските издръжки.

Присъдените през последните години издръжки са в пъти по-високи от максималния размер на издръжката, изплащана от държавата, който не е променян от 2009 година и е 90 лева, поясни в интервю за БНР Иван Хаджииванов, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители.

Този размер е значително по-нисък и от минималния размер, предвиден в Семейния кодекс, а именно една четвърт от минималната работна заплата за страната, допълни той.

Стотици деца остават без издръжка, посочи Хаджииванов. По думите му във всяка кантора има стотици дела за издръжки.

Когато родителят няма издръжка, се налага през 6 месеца да се пишат протоколи и да се прави обследване на неговото имуществено състояние. Процедурата е тромава, понеже информацията се събира от много институции и забавянето е с месеци, което води до спиране на издръжката, изплащана от държавата, стана ясно от думите на Хаджииванов.

„По наредбата, ако не се даде веднага информация, издръжката се спира.“

За 2021 г. на фона на 1 200 000 висящи изпълнителни дела при частни съдебни изпълнители от общо подадени 400 жалби има 22 уважени - с препоръки и дисциплинарни наказания, уточни той.

Ние сме най-контролираната професия. При тази конфликтна работа, която изпълняваме, е нормално да има жалби.“

Частните съдебни изпълнители са изпратили до министъра на електронното управление Божидар Божанов с предложение да има електронни търгове и електронни запори, за да намалеят конфликтите, декларира още Иван Хаджииванов. Той уточни, че имат подкрепа от Министерството на правосъдието.

„Политиците ще видят, че е много по-бързо и съдът ще бъде разтоварен, ако се допуснат доброволните продажби, ако се направят електронни запори, ако търговете станат електронни, няма да чувате нищо повече по отношение на законността на тази дейност.“

Почти няма банкови дела. Частните съдебни изпълнители работят предимно за гражданите и бизнеса, отбеляза още Иван Хаджииванов.  

„Делата ни се увеличават като бройка от НАП, от общините, които искат да си съберат местните данъци и такси, които много граждани поради липса на възможности не могат да платят.“

Според Хаджииванов атаката срещу ЧСИ, „това неразбиране и безразборно политическо говорене“ кара хората „да се свиват и да се крият“.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02