Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Обещаните санкции не карат Путин да спре войната"

Деян Кюранов: Преживяваме най-страшните дни в живота си

"Изборът на Минск за място на преговори е унижение за Киев"

Деян Кюранов
Снимка: Стопкадър

"Нищо от това, което е обещано като санкции досега, не служи на една цел, която би трябвало да е да накара Путин да спре войната. Това, което става, е все едно му казват: "Ти си продължавай, ама знаеш ли колко по-лошо Русия ще живее след това", а такъв като Путин може да отговори: "Да, ще живее по-лошо, не ме интересува това, но пък колко по-добре ще ми бъде на мен от това, че сме победили Украйна и ви смачкахме фасона - опитвахте се да ни спрете, но не успяхте". А може и целокупният руски народ така да де почувства и ще стяга колана, но пък ще си каже: "Каква гордост и каква радост!". 

Това коментира пред БНР политологът Деян Кюранов от Центъра за либерални стратегии.

"Не можем да сме сигурни, че ще бъде избегната трета световна война, защото, когато започне такава война с такъв агресор, очевидно воден от мотиви, които никой не може разумно да разбере. Това винаги може да доведе до световна ядрена война. Той може да натисне копчето и да започне да изпраща крилати ракети по столицата на съседна Украйна - славянска страна, православна страна. Тук това няма никакво значение", продължи анализа си той. 

Политологът подчерта, че предложението на Москва преговорите да са в Минск е унижение за Киев:

"Минск е столицата на воюващата с Украйна Беларус - по силата на съюзния договор с Русия, специално във военната му част. Не е доказано, че беларуски войници участват в тая мръсна война, най-вероятно участват. Но Беларус напълно се е предоставила като база за тая война".

Той посочи, че войната в Украйна е била предшествана от фалшиви новини и поредица лъжедействия на Кремъл:

"Когато Путин изпрати своя министър на извънредните ситуации, за да подготвял приемането на до 700 хиляди души в Ростовска област и някоя друга. Това е лъжедействие".

Кюранов сподели, че изпитва срам и чувство за безпомощност заради случващата се война в Украйна:

"Срам изпитваме не само ние, но и миниатюрното малцинство руснаци, които ненавиждат такъв начин на поведение на тяхната страна, на тяхното правителство, на техните синове и дъщери".

Край на световния ред от края на Втората световна война, в момента сме в ново световно безредие, обобщи политологът и уточни:

"Дали това световно безредие ще може да се самоорганизира до някакъв ред, колко време ще му отнеме и на каква цена на човешки животи и страдание - никой не може да ни каже. Това трябва да ни уплаши. Не знам дали си даваме сметка, че за огромна част от българите не е имало по-страшни дни в живота им! Става дума за хора, които не са видели Втората световна война. Преживяваме най-страшните дни в живота си".

Интервюто на Снежана Иванова с Деян Кюранов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51