Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува, каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията.
Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата образователна система и се "спуска" към началните класове. Сред поставените от нея въпроси е и този дали е редно да задължаваме децата да избират профил на толкова ранна възраст.
Въпросът е дали този формат ни устройва, какво мерим, коментира Ивайло Кискинов, директор на 202-ро училище в Долни Пасарел, Софийско. Училището е защитено, в него учат 56 деца.
"Мерим знанията, доколкото има учебни програми, учебно съдържание, върху което се полагат тези изпити. Друг е въпросът дали мерим уменията за използваме тези знания. Това липсва във външното оценяване."
Ние изнудваме нашите деца да заучат нещо и да го възпроизведат – това е система от миналия век, заяви училищният директор.
Според Ирина Манушева когато акцентът е върху оценяването, образованието става все по-формално.
Липсва анализ до какво води сегашната система и какви са последиците от нея – "за ползите, евентуалните, и най-вече вредите от тази система", изтъкна тя.
"Резултатите по математика красноречиво показват, че тази система не работи за никого."
Средният резултат за страната не говори нищо. Да погледнем по области какво се случва, допълни още Ирина Манушева. По думите ѝ, в половината области 75% от децата не успяват да достигнат прага от 50 точки по математика, а в 9 области 50 на сто от децата не успяват да достигнат дори 30 точки.
"Превърнахме цялото образование в подготовка за изпити", смята Манушева. Тя цитира данни, според които три четвърти от седмокласниците в големите градове посещават частни уроци.
"Покъртително е как в нашата система никой никъде не пита учениците как виждат ролята си в собственото им образование."
"До четвърти клас външните оценявания години наред показват високи резултати. Какво се случва в прогимназията? Равнището рязко се вдига, защото учебните програми са такива. Въпросът, който никой не си поставя е – защо са ни точно тези знания? Ако искаме да развиваме умения за аналитично мислене, за прилагане на малък обем от знания, но творчески, то трябва да бъдат променени гледната точка, фокусът на самите програми. 30 години реформа в образованието не се случва", подчерта Ивайло Кискинов в предаването "Хоризонт до обед".
Системата ограничава учителите и бюрократично, и негласно, посочи в заключение Ирина Манушева.
"Не успяваме да разберем като общество каква е целта на това образование. Не може непрекъснато да попълват тестове с а, б и в."
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..