Над 400 хиляди са бежанците от Украйна, които търсят спасение в Европа. За четири дни след началото на конфликта 200 хиляди души намериха убежище в Полша.
Километрични опашки по границите. Жени и деца, събрали живота си в куфари - тези кадри предизвикаха вълна от солидарност във всички държави от източния фланг на Европейския съюз, някога част от Варшавския договор, сега членове на НАТО. В очакване на решенията и действията на така наречените големи в лицето на политиците, обикновени хора помагат на бежанците - кой с каквото може. Защото точно тази част на Европа най-добре знае какво е да си пешка върху геополитическата шахматна дъска.
„Украйна е нашият най-близък съсед. За нас тя е част от Европейския съюз. Това, което се случва там в момента, е истински кошмар.“
Случващото се притеснява и младите в Полша като Мария. Според нея след пандемията, Европа е изправена пред нова опасност:
„Притесняваме се за своето бъдеще. Чудим се какво ще се случи след няколко часа, след няколко дни… Защото войната е част и от нашата история. Преди, всичко това изглеждаше като мит, но сега е реалност. Гледаме по телевизията какво се случва, слушаме по радиото, и ни е трудно да осмислим всичко това. Съчувстваме много на нашите съседи.“
Десетки хиляди украинци пресякоха границата с Полша. Магдалена и Мария разсъждават готова ли е страната им да се справи с по-сложна ситуация:
„В Полша сме много разделени - на ляво и на дясно. Компрометирано е единството на поляците, патриотизмът. Не всички се доверяват на нашето правителство, чудим се накъде ще тръгнат нещата. Но през последните дни за първи път почувствах, че Полша като че ли малко се обедини, вътрешнополитическите конфликти се поразпръснаха и се съсредоточихме заедно върху борбата със злото.“
„Изобщо не искам да се представям, че по някакъв начин Полша може да бъде включена в някакви военни действия. Не искам да продължава и случващото се в Украйна. Надявам се по някакъв магически начин или чрез санкциите на Европейския съюз, НАТО и САЩ агресорът да бъде спрян. Като че ли трябва да разчитаме на някакво чудо, защото ситуацията е извън всякакъв контрол, извън всякаква логика и здрав разум. Като че ли ни остава само да умоляваме нещо да се промени.“
Да се промени ужасяващата ситуация за близките ѝ в родината, се моли и украинката Елена, избрала Варшава за свой дом от три години:
„В Украйна е война. Обстрелват и нападат. Има и дезинформация. Едната страна представя нещата по коренно различен начин от информациите на другата. Не е ясно каква е истината. Хората са в паника. Загинаха цивилни. Има ранени. Поляците също се тревожат какви ще бъдат последствията за страната им. И обикновените хора в Беларус също се тревожат. Изобщо целия регион. Да се надяваме все пак всичко да бъде наред“, казва Елена, напълно наясно, че не обикновените хора решават дали ще има мир или война.
Отговорът на този въпрос винаги е бил в ръцете на така наречените големи, на политиците, на интересите и стратегиите им, на сферите им на влияние, в които човешки живот, съдби и бежански вълни, зависят от величините на геополитиката. Тази източна част на Европа го знае най-добре.
„Държавните ръководители и президентите ще решават какъв да бъде изходът от тази ситуация. Ние сме обикновените хора, които нищо не можем да решим. Очевидно е, че ситуацията е зле. Смятам, че Европа трябва да се противопостави на Путин, защото положението наистина е ненормално. Необходим е категоричен отговор. Всеки нормален човек би трябвало да е наясно, че ситуацията е неприемлива.“
Ситуацията е неприемлива и за други източноевропейци - словаците, като Петер, който помни времената на Желязната завеса в Европа.
„Всичко можеше да се реши по пътя на дипломацията. Боя се, че руският президент е сигурен, че номерът му може да мине. Според мен, наложените санкции изобщо няма да засегнат хората, за които са предназначени. „
Действията на Русия в Украйна променят живота на всички.
„В тази част на Европа сме славяни. И в тази тежка ситуация естествено, че ние, словаците ще приемем хора от Украйна, ако е нужно“, казва Петер, а Магдалена от Варшава се надява все пак здравият разум да надделее:
„Може би никой не си е представял, че Путин ще направи такава крайна крачка - агресивна и брутална - и ужасяващо ще нападне Украйна. Обаче, ето че се случи. Какво се крие зад всичко това? Какво стои зад човек с такъв подход, с такива мечти Русия да се върне към империята от времената на Екатерина Велика. Можем само да съжаляваме, че човек като Путин е толкова близо до нас. Надявам се Европа да бъде силна, за да се защити. Дано да може да се спаси и Украйна!“
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..