Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийските вдъхновения

Домът на юриста Греков - ул. "Московска" 17

Софийските куполи са красиво архитектурно въплъщение на българския устрем от края на XIX и първите десетилетия на XX век. Въплъщение на културен и икономически подем както на отделния предприемач, банкер или застраховател, така и на цялото ни общество. За да потърсим духа на тези времена, ще погледнем нагоре – към няколко от съхранените куполи на София:

  • Хотел „Империал“ (ул. „Съборна“ 2а)
  • Софийската банка (ул. „Московска“ 19)
  • Българска академия на науките (пл. „Народно събрание“)
  • Храм-паметник „Александър Невски“
  • Търговско-индустриална камара (ул. „Славянска“ 2)
  • Окръжната палата
  • Чиновническото-застрахователно дружество
  • Руската църква
  • Зданието на барон Христо Гендович
  • Старата централна кооперативна банка
Тук е мястото да споменем и някои от първите софийски домове, строени по европейски тип. Преди 140 години политикът Иван Хаджиенов вдига своята къща, която със сигурност е предизвиквала възторг в онези далечни времена, когато София тепърва започва да заменя сокаците с улици по европейски маниер. Константин Иречек неведнъж споменава приемите у Хаджиенови, а през 1883 г. дори описва голям бал с танци, с много свещници и посетен от над 150 души, включително Княз Александър I. Приемите и баловете изглежда са предопределили сградата впоследствие да бъде предоставена за офицерски клуб – до 1907 г., когато окончателно е завършен и мебелиран Военният клуб. В по-късен етап тук се помещава Военният музей с много вещи, документи, снимки и картини.
Домът на юриста Греков, Неокласическата къща на ул. "Леге" 3, Домът на Джумалиев на ул. „Славянска“ 18, Домът на Димитър Шавкулов на ул. "Московска“ 21, Домът на Христо Анков на ул."Кракра“ 15 са част от историята на стара София и до днес са наричани архитектурно чудо. 

Ако искате да научите повече за тях, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04